Home » Genel » 1 Ağustos’ta bitcoini neler bekliyor?


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

1 Ağustos’ta bitcoini neler bekliyor?

Bitcoin'den zengin olanların listesi

Günümüz teknoloji ve finans dünyasının en popüler konularından biri şüphesiz kripto paralar. Kripto para kavramını yaratan ve popüler hale gelmesini sağlayan bitcoinin 1 Ağustos tarihinde büyük bir değişim yaşaması bekleniyor. Henüz resmi bir açıklama veya bir kesinlik olmasa da, 1 Ağustos’ta bitcoinin “çatallanması” yani ikiye ayrılması bekleniyor.

Büyük düşüş

Geçtiğimiz Haziran aynında 3 bin dolar seviyelerine kadar çıkan bitcoin, bugün ise 2 bin 200 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bu büyük düşüşün nedeni ise bitcoinin ikiye ayrılacağı haberlerinin ortaya çıkması.Bu düşüşten etkilenen ise sadece bitcoin değil tabii ki, bitcoin ve Ethereum‘un Haziran ayındaki yükselişiyle birlikte 115 milyar dolara ulaşan kripto para pazar büyüklüğü haberlerin ortaya çıkmasıyla birlikte 74 milyar dolara kadar geriledi.

Peki bu ikiye ayrılma işlemi tam olarak ne diyecek olursanız, aslında cevap çok basit. Bitcoin ikiye ayrılarak, farklı isimler alacak ve halihazırda bitcoin sahibi olan kullanıcılar, ayrım gerçekleştikten sonra diledikleri bitcoinden devam edebilecekler. Kısaca açıklamak gerekirse bitcoin A ve B olmak üzere ikiye ayrılacak ve farklı kurlara sahip olacaklar.

Popülerliği sonu mu olacak?

Buradaki asıl problem ise bu ayrıma neyin neden olduğu. Oldukça ironik fakat aslında bu ayrımın nedeni bitcoinin popülerliği ve çok kullanılması. Bitcoin transferleri geçmişte daha küçük bir alan kaplarken günümüzde blok başına kapladığı alan yaklaşık 1 MB seviyelerine kadar ulaştı.

Bu da temelde blok kapasitelerinin yetmemesine neden oluyor. İkinci bir neden ise kripto madencilerin transferlerin onaylanması için aldıkları harç bedellerinin artması. Bunun temel nedeni ise madencilerin daha fazla harç veren kullanıcıların transferlerinin onaylanmasına öncelik verilmesi.

Dalgalanmadan kaçınmak için 3 yol var

Öncellikle 1 Ağustos tarihinde bitcoinde büyük dalgalanmaların yaşanabileceğini belirtelim. User Activated Soft Fork (UASF) yani çatallanmadan korunmak için yapılması gerekenler ise oldukça basit. Temel olarak izlenebilecek üç farklı yol var. Bu yollardan ilki bitcoin ve tüm kripto para birimlerinden tamamen çıkış yapmak detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*