Home » Genel » ABD kilit eyaletleri bekliyor
ABD kilit eyaletleri bekliyor

Amerikalı seçmenler yeni başkanı belirlemek için oylarını kullandı ancak oy sayımı kilit eyaletlerde devam ettiğinden hala sonuçlar açıklanamadı.

Trump: ”Seçimin Çalınmasına İzin Veremeyiz”

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Demokratlar’ı 3 Kasım başkanlık seçimini “çalmaya çalışmakla” suçladı. Trump, ‘‘Yasal oyları sayarsanız seçimi kolaylıkla kazandım, yasa dışı oyları sayarsanız seçimi bizden çalmaya çalışıyorlar’’ dedi. Florida, Iowa, Indiana, Ohio gibi eyaletlerde tarihi zaferler elde ettiklerini belirten Trump, seçimlerden önce kamuoyu yoklaması yapan anketleri de eleştirdi. Trump anketlerin seçmeni baskı altına almak amacıyla yanıltıcı sonuçlar verdiğini öne sürdü.

Pennsylvania Eyalet Sekreteri: ‘‘Kazananı İlan Etmek Zaman Alacak’’

ABD’de seçim yarışının kritik eyaletlerinden Pennsylvania’nın Eyelet Sekreteri Kathy Boockvar, oy sayımının tamamlanmadığını ve hala binlerce oy pusulasının sayılmayı beklediğini kaydetti. Eyalette yarışın başabaş gittiğini belirten yetkili, kazananı açıklamanın zaman alacağını söyledi. Boockvar, oyların çoğunun Cuma gününün sonuna kadar sayılmış olmasını beklediklerini kaydetti. Boockvar, seçim yolsuzluğu iddialarıyla ilgiliyse haberinin olmadığını belirtti.

Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden, Seçici Kurul üye sayısı 20 olan Pennsylvania’yı kazanırsa başkanlık yarışını da kazanacak. Eyalette erken kullanılan oylar ve posta ile verilen oyların sayısı artınca Biden’ın da avantajı artmaya, Trump ile arasındaki fark kapanmaya başlamıştı.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın az farkla önde görüldüğü eyalette henüz oyların yaklaşık yüzde 8’i sayılmadı. 01:38

Biden: ”Demokrasi Bazen Sabır Gerektirir”

Demokrat Partili başkan adayı Joe Biden, Amerikan halkını seçim sonuçları konusunda sabırlı olmaya davet etti. Biden, “Sayımın sonunda seçimin kazananı ilan edileceğimizden şüphemiz yok’’ dedi.

detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*