Home » Genel » Airbnb, Dropbox, Quora, Tinder…Girişimlerin ilk müşterilerini kazanma hikayeleri


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Airbnb, Dropbox, Quora, Tinder…Girişimlerin ilk müşterilerini kazanma hikayeleri

Airbnb, Dropbox, Quora, Tinder…Girişimlerin ilk müşterilerini kazanma hikayeleri

Airbnb işe başladığında Craiglist gibi güçlü bir rakibi vardı; Quora hiç kullanıcısı olmadan nasıl içerik üreteceğini ve içerik olmadan nasıl kullanıcı kazanacağını bilmiyordu… Girişimleri bugüne getirense bu soru(n)lara verdikleri yanıtlar oldu. Airbnb’den Dropbox’a Quora’dan Tinder’a ve Foursquare’e bugün milyonlarca kullanıcıya ulaşan girişimlerin verdikleri yanıtlarsa çokça farklı platformlarda konuşuldu. Yine de bu yanıtlar yeni başlayanlar için ilham verici olmaya devam ediyor. Birçokları için geleneksel hale gelse de, hatırlamaya değer bulduklarımızdan bazılarından kısa bir derleme şu şekilde:

Airbnb rakibi Craiglist’i kaldıraç olarak kullandı

Craiglist dönemin en popüler pazar yeriydi ve Airbnb’nin Craiglist kullanıcılarını hedeflemesi gerekiyordu. Airbnb çareyi Craiglist kullanıcılarına e-postalar göndermekte buldu. Airbnb Jill B. gibi yarı-anonim isimlere ait Gmail hesaplarından Craiglist kullanıcılarına Airbnb’yi öven e-postalar gönderdi. E-postalarda kullanıcının ilanını verdiği mülkün, Airbnb adında dünyanın en büyük online kiralık sitelerinden birinde mutlaka görünmesi gerektiği söyleniyordu. Site halihazırda aylık 3 milyon sayfa görüntülenmesine ulaşıyordu.

Airbnb, bu e-postalarla birlikte ilk kullanıcılarının konutlarını fotoğraflamasına da yardımcı oldu. Fotoğraf içerikleri Airbnb’yi Airbnb yapan temel özelliklerden biri olmayı sürdürüyor. Airbnb’nin bunun için kullanıcıları ikna etmesine ise artık gerek yok.

Dropbox bir tanıtım videosuyla 70 bin kullanıcı kazandı

Tanıtım videolarının harikalar yaratabildiğini biliyoruz ve bu, Dropbox’ın kurucusu Drew Houtson için de geçerli. 2008’de Adsense üzerinden her bir yeni kullanıcı için 300 dolar harcadığı belirtilen Dropbox, farklı bir yol denemek zorundaydı. Dropbox’ın nasıl çalıştığını el yapımı bir videoyla anlatmaya karar veren Houtson, doğru bir karar vermiş olacak ki, videyu yayınladığı gecede kayıtlı kullanıcı sayısı 5 binden 75 bine çıktı. Burada görebileceğiniz video, doğru kitleyi doğru referanslar ve doğru dille hedeflemesiyle bu başarı hikayesinin bir parçası haline geldi.

Dropbox’ın bir diğer yeni kullanıcı kazanma taktiği sosyal ağlarda servisi paylaşan kullanıcılara ek 128 MB alan dağıtmasıydı. Girişim bu sayede bir ayda yaklaşık 3 milyon davetiye gönderdi.

Quora ve Reddit’in ilk içeriklerini kurucuları üretti

Quora’nın ilk detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*