Home » Genel » Airbnb evindeki gizli kameraları nasıl tespit edersiniz?


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Airbnb evindeki gizli kameraları nasıl tespit edersiniz?

Geçtiğimiz haftalarda Andrew Barker isimli bir Airbnb kullanıcısı, kaldığı evde ev sahibi tarafından duman dedektörünün içine yerleştirilen bir gizli kamera keşfetti. Kameranın evin salonundan canlı yayın yaptığını fark eden Barker’ın IT güvenliği alanında çalıştığını da belirtelim.

14 aydır ailesiyle birlikte Avrupa turu yapan Barker, eşyaları yerleştirdikleri sırada bir Wi-Fi ağı ararken, ev sahibinin kendilerine söz etmediği bir kameranın farkına varıyor. Bu kameraya bağlanan Barker, kameraya bağlanarak salonu canlı yayın üzerinden izledi.

Ertesi gün bu konuda Airbnb’yi bilgilendiren Barker, şirketin bu olayı sıradan bir rezervasyon iptali olarak değerlendirdiğini ifade ediyor. Şirket gizlilik ihlali konusundaki araştırmasını sürdürürken oda ilanını geçici olarak askıya aldı. Ancak bu durumdan tatmin olmayan aile, konuyu sosyal ağlarda paylaşmaya başladı.

*FINAL UPDATE: WE HAVE NOW BEEN CONTACTED BY NUMEROUS GUESTS OF THIS LISTING THAT AIRBNB ALLOWED TO STAY IN THE PROPERTY…

Gepostet von Nealie Barker am Montag, 1. April 2019

Andrew Barker’ın eşi Nealie Barker’ın Facebook gönderisinde olayın detaylarını paylaşmasının ardından Airbnb ilanı tamamen platformundan kaldırdı. Şirket, olaya karşı verdikleri ilk tepkinin kendilerine koydukları yüksek standartlara yakışmadığını da ifade etti.

Yaşanan Benzer Olaylar ve Airbnb Kuralları

Barker ailesinin karşılaştığı bu durum ne yazık ki Airbnb için bir ilk değil. Hatırlarsanız 2013’te Yvonne Schumacher isimli bir kadın bir ay boyunca kalmak üzere kiraladığı evin oturma odasında uzaktan kontrol edilen bir kamera olduğunu fark etmişti. Schumacher kameranın sevgilisiyle özel yaptığı özel konuşmaları ve üzerinde kıyafet bulunmayan görüntüleri kaydettiği gerekçesiyle hem Airbnb’yi hem de evi sahibini dava etmişti. 2017’de ise Florida polisi duman dedektörünün içine yerleştirdiği kamera üzerinden Airbnb konuklarını dikizlemesi nedeniyle bir ev sahibini tutuklamıştı.

Airbnb’nin hizmet şartlarına göre ev sahipleri, eve yerleştirdikleri kameraları, misafirlere belirtmek zorunda. Ancak bu kurala ev sahiplerinin ne kadar uyum sağladığı tartışılır. Eğer siz de bu konuda ihtiyatlı davranmak istiyorsanız deneyebileceğiniz bir kaç alternatif yol mevcut. detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*