Home » Genel » ALMANYA’DA MERKEL’DEN BURUK ZAFER

ALMANYA’DA MERKEL’DEN BURUK ZAFER

Günün kazananı AfD…

Almanya seçimlerinden beklendiği gibi Angela Merkel galip çıktı. Bununla beraber; Merkel’in lideri olduğu CDU/CSU %33 oy alarak geçen seçime göre oyunu yaklaşık olarak %7 oranında düşürdü. İkinci olan SPD de %20 oy alabildi ve o da %5 civarında oy kaybetti. Aşırı sağcı Alternative für Deutschland (AfD) partisi %13oy ile 1949’dan sonra ilk defa aşırı sağın Meclis’e girmesini sağladı ve seçimin asıl kazananı oldu diyebiliriz.

Sonuçlar daha önce İngiltere – Brexit oylaması, ABD – Trump ve İspanya seçimlerinden de görüleceği üzre; merkez siyaset açısından önemli bir yenilgi olarak duruyor. İki merkez partinin toplamoyu %53 seviyesinde; bu oran 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en düşük oran. Tabii bir de parti programında yabancı karşıtlığı, İslam karşıtlığı olan ve Almanya’nın kültürel değerlerinden uzaklaştığı düşüncesini seçim kampanyası boyunca kaşıyan, seçim kampanyasını mültecilerin açtığı sorunlar üzerine koyarak özellikle eski Doğu Alman eyaletlerinde ciddi oy patlaması yaşayan AfD gerçeği var. Daha önce hiç Meclis’te koltuk sahibi olmamış parti, yeni dönemde Almanya parlamentosunda 95 koltuğa sahip olacak ve CDU/CSU ve SPD’den sonraki 3. büyük parti olarak Meclis’te boy gösterecek.

Seçimin sonuçlarını oransal olarak sıralayacak olursak;

CDU/CSU – Angela Merkel: %33 – 238 koltuk

SPD – Martin Schulz: %20 – 148 koltuk

AfD – Alice Weidel & Alexander Gauland: %13 – 95 koltuk

FDP – Christian Lindner: %11 – 78 koltuk

Die Linke (The Left) – Sahra Wagenknecht & Dietmar Bartsch: %9 – 66 koltuk

Yeşiller – Katrin Göring-Eckardt & Cem Özdemir: %9 – 65 koltuk

Her ne kadar Merkez partiler, kendi seçmenlerini AfD’ye karşı sandığa çağırsa da, daha çok bu propagandada başarılı olan taraf AfD olmuş gibi görünüyor. %76’lık katılım oranı, 2013’teki genel seçime göre yaklaşık 4,5 puan daha fazla. AfD, ilk görünen ve en popüler sıkıntı gibi duran göçmen sorununu kaşıyarak bayağı bir seçmeni sandığa çekmiş gibi. Tabii 3. büyük partiler, ancak iktidarda elbette yer almayacaklar. Görselde 2013 seçimlerinden sonraki kamuoyu anketlerinin gelişimini görüyorsunuz. Bu detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*