Home » Genel » Amazon’un kârlılıkla sınavı

Amazon’un kârlılıkla sınavı

Amazon'un kârlılıkla sınavı

Konuk yazarımız Nurettin Özdoğan, Gelin Pırlanta’nın Genel Müdürü olup, Türkiye’deki önemli bazı markalara e-ihracat ve Amazon’da satış üzerine danışmanlık vermektedir.

KAR ETMEK JEFF BEZOS’UN UMRUNDA DEĞİL!

Bu büyük puntolu başlık Amerikan ekonomi basının manşetlerini birçok defa süslemiştir. Tarihinde ilk defa 2003’ün son çeyreğinde kara geçen ancak bunu da bir hata olarak nitelendiren Jeff Bezos’un stratejisini kimse değiştiremedi. Ne Amazon’un zararıyla dalga geçen, ne günün birinde batacağını söyleyen medya ne de Wall Street’ten etkilendi o! Oyunu uzun vade kuran, stratejisindeki adımları ilmik ilmik ören Jeff Bezos ‘un aklında 2 şey vardı:

  1. Rakibe odaklanmayıp, sadece müşteri memnuniyetinde obsesif olmak
  2. Ne pahasına olursa olsun pazarda lider olmak

Bu iki madde, Amazon’un uzun yıllar gelir tablosunda milyarlarca dolar zarar yazdırdı. Ancak Jeff Bezos, oyunu uzun vadeli kurduğu için 2012’den bu yana 23 çeyreğin 16’sını karlı geçirdi.

27 Ekim’de Amazon, 2017 3. mali çeyrek sonuçlarını yayınladı. %37 büyüme ile satışlarını 43.7 milyar USD’ye ulaştırdı. İlk 9 aydaki cirosu 117 milyar USD’yi geçti. Bu süreçteki karı ise yaklaşık 1.2 milyar dolara ulaştı. Son çeyrekteki bu kar, yatırımcıları Amazon’un gelecek karları hakkında daha umutlandırmış olmalı ki, Cuma günü Amazon hisseleri birkaç saat içinde %13 arttı.

Peki, uzunca bir süre zararıyla övünen Amazon, ne yaptı da hızlı bir şekilde kara geçmeyi başardı?

Servis Satışları

Amazon her ne kadar dünyanın en büyük e-ticaret şirketi de olsa kendi ekosistemine hizmet/servis satarak ciddi bir para kazanıyor. Bunlar:

  • Bulut Hizmeti (AWS-Amazon Web Services)
  • 3.parti satıcılarına depo-lojistik hizmeti (Fulfillment by Amazon)
  • 3.parti satıcılarına Amazon içinde Reklam satışı (Amazon Sponsored Products)
  • Son tüketiciye yönelik Prime üyeliği
  • Son tüketiciye yönelik akıllı ev çözümleri, medya satışı (Amazon Echo, Fire TV, Amazon Key vs)

Son dönemde Amazon servislerdeki karı görünce, bu konuda stratejisini öncelik hale getirdi. Bu da büyümeyi getirdi. 2017 ilk 9 ayda 40 milyar dolar servis satışı ile toplam cironun %34’üne ulaştı. (Aşağıdaki gelir tablosunda daha detaylı görebilirsiniz.)

Kaynak: Amazon Yatırımcı İlişkileri

Sadece Bulut Çözümleri satan iş kolu AWS, 3 milyar detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*