Home » Genel » Apple’ın bulunduğu şehre olan katkısı: Apple Park’a detaylı bakış


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Apple’ın bulunduğu şehre olan katkısı: Apple Park’a detaylı bakış

Apple'ın bulunduğu şehre olan katkısı: Apple Park'a detaylı bakış

Tarih 7 Haziran 2011. Apple CEO’su Steve Jobs vefatından birkaç ay önce Cupertino Kent Konseyi’ni toplayarak 12.000 Apple çalışanını tek bir binaya toplamak istediklerini oldukça farklı bir proje ile açıklar. Bunun için de aynı şehirde bulunan ve birkaç binadan oluşan Apple’ın merkezini, Hewlett-Packard’ın yer aldığı alanı satın alarak inşa etmek istediklerini aktarır. Kendi deyimiyle adeta bir ‘uzay gemisi’ olan Apple’ın yeni kampüsü; Apple Park dijital simülasyon ortamında tanıtılır.

Aradan geçen yaklaşık 6 yılın ardından Apple Park, dünyanın dört bir yanından gelen en kaliteli inşaat malzemeleri ile neredeyse tamamlanmak üzere. Metalik karbon fiber çatısı Dubai’de üretildi, kavisli cam panelleri Almanya’dan geldi. 708 bin metrekarelik alan üzerine kurulan kampüs, henüz tam anlamıyla açılmasa da geçtiğimiz ay, çalışanlarının bir kısmı yeni merkezlerine taşınmaya başladı. Proje için toplam harcanan para 5 milyar dolar. Yıl sonuna kadar ise 12 bin çalışanın tamamının yeni ofislerine taşınması bekleniyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Cupertino 60.000 nüfuslu bir kent. Yıllardır ‘ha şimdi bitti, bitecek’ diye bekleyen Cupertino halkının heyecanlı bekleyişi sürüyor. Teknoloji dünyasının etkisi Silikon Vadisi’nde yer alan küçük kentleri derinden etkileyip, tüm yapısını değiştirdiği gibi Cupertino’da bu değişimden etkilenen kentler arasında.

Apple’ın Cupertino’ya getirdiği katma değer

Aslında şehir halkı Apple’a yabancı değil, çünkü Apple’ın eski merkezi de bu kentteydi. Ancak böylesi büyük bir projenin kente getirebileceği katma değer de tartışılamaz. Öyle ki, Cupertino da Apple Park’ın inşaasına yönelik haberlerin duyulmasının ardından kenti heyecanlı bir telaş almış. Daha proje tamamlanmadan Apple Park’ı görmek için kenti turistler ziyaret etmeye başlamış. 2016 yılından beri kentte yeni restoranlar, kafeler, mağazalar açılmaya başlanmış. İşletme aktiviteleri de 2015’in ikinci çeyreğinde 2014 yılının aynı çeyreğine göre yüzde 33.5 artmış. Ancak 2015 yılındaki bu artışın normale dönmesi ile 2016’nın ikinci çeyreğinde büyüme yüzde 19,4’e düşmüş.

Elbette konut fiyatlarında da patlama yaşanmış. Geçtiğimiz yıl 3 yatak odalı bir evin 750.000 dolar olan değeri bu sene <a target="_blank" href="https://www.zillow.com/homes/for_sale/Cupertino-CA/pmf,pf_pt/4281_rid/globalrelevanceex_sort/37.507819,-121.899491,37.11899,-122.367096_rect/10_zm/" detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*