Home » Genel » Aslı Şeyda Engel: “Ayrımcılık, toplumsal bir sorun…”
Aslı Şeyda Engel: “Ayrımcılık, toplumsal bir sorun…”

Aslı Şeyda Engel, Avrupa’nın ilk Türk sermayeli ortak çalışma alanı Engelnest’i Berlin’de açtı. Girişim, birinci yılını doldurdu. Engel, işin planlarının ötesinde oldukça iyi gittiğini söylüyor. Neden girişimci olduğunu ise şöyle anlatıyor:

Neden girişimci olduğumu hatırlayamayacak kadar geçmişe dayanıyor isteğim. Belki kanımda vardır. Okul servisim beni aile işletmemize bırakırdı. 7 yaşımda oyun aktivitesi olarak annemle fatura ve irsaliye yazardık. Babam toplantı yaparken odaya girmeme hep izin vardı, girer biraz dinler çıkar annemin kullandığı muhasebe programını incelerdim. 12 yaşıma geldiğimde bahçemizin ortasından geçen yol kestirme olarak kullanılıyordu, önce her geçen araçtan para almaya başladım. Giderek araçlar uzun yolu tercih etmeye başladı; hızlı plan değişikliği ile ücretsiz geçiş fakat meşrubat alma zorunluluğuna çevirdim işi. Epey para kazanmıştım. (gülüyor) Sonra hiç durmadı beynim.

Aslı Şeyda Engel, Engelnest’i abisi Ferhat Engel ile kurdu. “Dolayısıyla bu tarafta cinsiyet üzerinden ayrımcılığa uğrayabileceğim bir durum yoktu” diye konuşsa da tek başına yürüttüğü Galactic Medya tarafında maruz kaldığı önyargılara abisiyle ortak olduğu şirkette denk gelmemiş olmasının durumu özetlediğini ve girişimin Berlin merkezli olmasının da bunda etkili olduğunu belirtiyor.

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümü mezun oldu. 2009 yılında medyada aktif çalışma hayatına başladı. Okulunu gerek tarihi gerek geçmişten bugüne kadar edindiği gelenek doğrultusunda her zaman çok sesli ve renkli bir yer olarak tanımlıyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu tarihe sahip bir okulda ayrımcılık hissetmek söz konusu olamaz. Şanslıydım, hayalimde özellikle haber temalı tematik bir kanal yöneticiliği yapmak vardı. Sinema TV bölümünü de bu hayalim doğrultusunda isteyerek seçtim” diye konuşuyor.

‘Erkek gibiyim, hallederim’ mesajını vermek zorunda kaldı

Sinema sektörü erkek egemen bir sektör olduğunu söyleyen girişimci, “Okulda ne kadar şanslıysam iş hayatında da bir o kadar şanssızdım” diyerek o günleri hatırlıyor. Kadın prodüksiyoncu olmaz ön yargılarından, bazı görevleri asla bana vermemelerinden tutun da tacize kadar birçok şeye maruz bırakıldığını anlatıyor. Bir işi üstlenmeye çalışırken öncelikle genelde erkek detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*