Home » Genel » Bizero.bike: İstanbul için elektrikli bisiklet kiralama girişimi

Bizero.bike: İstanbul için elektrikli bisiklet kiralama girişimi

Bizero.bike: İstanbul için elektrikli bisiklet kiralama girişimi

Ofo ve Mobike gibi Çinli girişimlerden sonra nihayet Türkiye’de de bisiklet kiralaması yapan bir girişim tanıdık. Bizero (iOS, Android) tamamen Türkiye’de filizlenen bir elektrikli bisiklet kiralama girişimi.

Mehmet Akıncılar öncülüğünde, Göksel Işık, Metahan Zorluoğlu ve İrem Ege Tuğcu olmak üzere 4 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen Bizero, Ofo ve Mobike gibi mobil uygulamayla kullanılan bir bisiklet kiralama girişimi. Ancak onların aksine elektrik motoruyla desteklenen bisikletler sunuyor. Dakikası 2 kuruş gibi oldukça ucuz bir kiralama bedeli talep ediyor. Kredi/banka kartı tanımlama işlemi yaptıktan sonra Bizero uygulamasına bisiklet plakasını girip bisikletinizi kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Uygulama son derece yalın.

Şimdilik sadece Boğaziçi Üniversitesi’nde iki kiralama noktasıyla (Güney Kampüs, Kuzey Kampüs) hizmet veren Bizero, üniversiteler üzerinden büyümeyi planlıyor ama şehir geneline açılmak için de adımlar atılıyor.

Kendisi de Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci olan (Fizik, 4.sınıf) Mehmet Akıncılar, motosiklet odaklı sosyal bir kulüp kurduğunu ama sonradan kendini bisiklet dünyasına kaptırdığını paylaşıyor. Bu süreçte bisiklet bayiliği almak gibi ticari işlere de el atan Akıncılar, nihayet İstanbul’da en ideal ulaşım yolunun elektrikli bisiklet olduğuna karar vermiş ve Bizero bu düşüncenin dışa dönük bir açılımı olmuş.

18 Eylül itibariyle Boğaziçi Ünviersitesi’nde 10 adet bisikletle ilk tanıtımını yapan Bizero, ilk haftasında 700 kullanıcıya ulaşmış. Günlük ortalama kullanımı süresi 10 saat olarak kaydedilmiş. Kampüsteki öğrenci sayısını bilmediğim için bu rakamların ne kadar gelecek vadettiğini bilemiyorum ancak Bizero’nun Ofo ve Mobike‘ın aksine depozito talep etmemesi bisiklet kiralamayı çekici hale getiriyor. Zira Çinli girişimler yüksek depozito tutarları nedeniyle eleştirilere hedef olmuştu. Bizero, herhangi bir ön bedel istemiyor ve kullanım tutarı 5 TL’yi bulduktan sonra hesaptan çekim yapıyor. Bisikletler 8:30-22:00 arasında kiralanabiliyor.

Girişimcilerin öz kaynak kullanımıyla hayata geçirilen Bizero, şu anda sponsor desteğiyle de bir miktar gelir akışı sağlıyor. Mehmet Akıncılar, fiziksel şarj istasyonu kullanmadıklarını ve pillerin günlük olarak elle şarj edilip bisikletlere yerleştirildiğini ifade ediyor. detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*