Home » Genel » Boston Dynamics’in vizyonu ekip halinde çalışabilen robotlar
Boston Dynamics’in vizyonu ekip halinde çalışabilen robotlar

Bu yıl ilk defa çevrimiçi olarak düzenlenen TechCrunch Disrupt 2020 konferansını Türkiye İş Bankası‘nın katkılarıyla takip edeceğimizi ve etkinlikten neler beklediğimizi sizlerle daha önce paylaşmıştık. 4. gününe giren TechCrunch Disrupt 2020, tüm hızıyla devam ediyor.

Boston Dynamics CEO’su Robert Playter, TechCrunch Disrupt 2020’de “Putting Robots to Work” başlıklı oturumda şirketin araştırma odaklı robotlardan ticari robotlara nasıl geçiş yaptığını anlattı.

Konuşmasında Spot, Handle ve Atlas modellerine yer veren Playter, Spot’ta gelecek yıl ne gibi uygulamaların yer alacağını aktardı. Spot’un sizin gittiğiniz yere gidebimesinin önemini vurgulayan, ekipmanlarıyla birlikte hareket kabiliyetinin de üst seviyelerde olduğunu belirtti. Mobilitenin ön planda olduğu Spot, yeni koluyla birlikte kapı ya da bir dolap kapağı açabiliyor, güç gerektiren valf çevirme gibi işlemleri kolaylıkla yapabiliyor. Yetenek kabileyetini yukarı taşıyan yeni kolun Ocak ayında satışa sunulması planlanıyor.

Daha düşük maliyetli modeller çıkararak robotların erişilebilir olmasını planladıklarını söyleyen, Playter, şirketin ayrıca 3. parti geliştiricilere yaklaşımını da aktardı.

Farklı teknolojiler üreten yazılım ortakları ile iş birliği yaptıklarını söyleyen Playter, bu sayede farklı dikeylerde uygulamaların da kapılarının açıldığını söyledi. kodlamanın değişmesiyle birlikte ürünlerin de değiştiğini söyleyen Playter, covid-19 döneminde Boston Dynamics robotlarının farklı kullanım örneklerine de yer verdi. Örneğin Spot, hastaların sağlık durumlarını uzaktan takip etmek için kullanılırken, Payloads ürünlerinden dezenfekte etme sürecinde yararlanıldığını belirtti. İlerleyen büyük bir pazarın içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

Mobil robotlar, insanlara düşman değil, destek olmak için üretildi

Kendisine sorulan soru üzerine Spot’un polis gücündeki işlevini gösteren videolarla ilgili açıklama yapan Playter, polise hizmet verdiklerini doğrularken, yaptıkları işin zorluğunu da yansıttı.

Bir bakıma yaptıkları işin yeni nesil robotlar geliştirmek olduğunu hatırlatan Playter, bu mobil robotların, halktaki korkuları tetikleyen bir düşman değil, insanlara destek olmak için üretildiğini söyledi.

Kötüye kullanılması durumunda robotlar geri alınacak

Her kullanıcının, Boston Dynamics kullanım şartları sözleşmesini kabul ettiğin söyleyen Playter, robotlara karşı ya da robotların kötüye kullanımı durumunda rünlerin geir alınacağını belirtti.

Konuşma esnasında birbirinden detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*