Home » Genel » Chrome’un daha kullanışlı hale gelmesini sağlayan 27 özelliği

Chrome’un daha kullanışlı hale gelmesini sağlayan 27 özelliği

Chrome'un daha kullanışlı hale gelmesini sağlayan 27 özelliği

Dünyanın en çok tercih edilen tarayıcılarından olan Google Chrome’da her gün yüzlerce sekmede, binlerce farklı bilgi arıyoruz. Peki, Chrome’u gerçek anlamda ne kadar kullanabiliyoruz?

Sadece bilgi aramak istiyorsanız, hiç şüphesiz yeni bir sekme açmak yeterli olacaktır. Daha fazlasını isteyenler ve her gün kullandıkları tarayacısını daha kullanışlı hale getirmek için Chrome’un, muhtemelen bilmediğiniz 27 özelliğini sizler için inceledik. Hatırlatmakta fayda var; burada bahsi geçen özelliklerin büyük bir çoğunluğu, Chrome’un masaüstü versiyonlarında geçerli.

O halde hemen başlayalım;

1. Arka planda yeni bir sekmeye bir bağlantı açmak istediğinizde ve yaptığınız işi bölmek istemediğinizde, Ctrl- veya Cmd- tuşunu basılı tutun ve tıklayın. Yepyeni bir pencerede bir bağlantı açmak için, bunun yerine Shift tuşunu kullanın.

2. Muhtemelen sayfayı aşağı kaydırmak için Boşluk çubuğuna basabileceğinizi biliyorsunuzdur, ancak bu kısayolun başka bir tarafı da var: Shift’e ve Space çubuğuna birlikte basarsanız, Chrome tam tersini yapar ve tam sayfayı yukarı kaydırır.

3. Bir sekmeyi yanlışlıkla kapatırsanız Ctrl- veya Cmd-Shift-T tuşlarına basın. Chrome, en son kapatılan sekmeniz, hiçbir şey olmamış gibi yeniden açılır. (Kurtarmak için birden fazla sekme varsa, bunu birçok kez yapabilirsiniz.)

4. Bir grup sekme açtığınızda ve daha sonra tüm oturumda üstte kalmalarını istediğinizde Ctrl-Shift-D’ye basın. Bu, tüm açık sekmelerinizi kolay erişim için bir klasöre kaydetmenize izin verir. Onları geri yüklemek için, yer işaretlerinizdeki klasörde sağa tıklayın ve “Tümünü aç” veya “Tümünü yeni pencerede aç”ı seçin.

5. Bir sayfada herhangi bir kelime veya kelime öbeğini vurgulayarak ve ardından sağ tıklayıp “Google’da Ara” seçeneğini işaretleyerek bilgi alın. Aynı sonucu elde etmek için bir kelimeyi veya kelime öbeğini vurgulayabilir ve Chrome’un adres çubuğuna sürükleyebilir veya arama işlemini mevcut sekmeniz yerine yeni bir sekmede başlatmak için son sekmenizin sağındaki alana doğrudan sürükleyebilirsiniz.

6. Bir bağlantıyı tek bir tıklama ile kaydedin: Sadece tıklayın, farenizin tuşunu basılı tutun ve bağlantıyı Chrome’un yer imleri çubuğuna sürükleyin. İstediğiniz yere bırakın ve bir daha ihtiyacınız olduğunda orada bulacaksınız.

7. Bir dosyayı indirip, belirli bir detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*