Home » Genel » Çok kanallı pazarlamada başarıyı yakalama

Çok kanallı pazarlamada başarıyı yakalama

Çok kanallı pazarlamada başarıyı yakalama

Konuk yazarımız Can Tunçer, RTB House Türkiye Ülke Müdürü’dür.

Pazarlamacıların bugünün müşterileri ile onların istediği şekilde ve onların tercih ettikleri kanallarda bir araya gelmesi gerekiyor. Markalar, başarılı e-ticaret ve perakende stratejileri için geniş bir çevrimdışı ve çevrimiçi yelpazeyi entegre etmeli.

Salesforce’a göre, bir kullanıcı müşteriye dönüşmeden önce, ortalama 6-8 temas noktasından geçiyor[1]. Olası alıcılardan oluşan bir grup içinde, nerede olduklarından ya da olabileceklerinden bağımsız olarak, bir markanın mesajı ellerine geçtiğinde müşteriye dönüşme olasılığı daha yüksek olan insanlar vardır. Sadık müşterilerin bir markadan kendi istedikleri şekilde bilgi almaları gerekir.

Bu yeni beklentiler, sadık marka savunucuları kazanma fırsatlarını da beraberinde getirir. Ancak çok kanallı pazarlama, tutarlı ve iyi tasarlanmış bir strateji olmadan işe yaramaz.

Bir satın alma kararı, her zaman bir yolculuktur

Orta yaşlı bir erkeğin yaşam alışkanlıklarını değiştirmek ve spor aktivitelerine başlamak istediğini düşünün. Yeni spor ayakkabı almak için İnternet’te arama yaparken karşılaşacağı birçok fikir, yorum ve tavsiye, hangi ayakkabıyı seçeceği konusundaki düşüncelerini etkilemeye başlar. Birkaç model denemek için satış mağazalarına gitmiş bile olabilir.

Farklı fiyatları ve tarzları karşılaştırırken, nefes alabilen bir tişört ve diğer bazı sürpriz promosyonları fark edebilir. Sonra satıcıda istediği renk ayakkabı olmadığı anlaşılır; stoktaki ayakkabı renkleri hakkında bilgi edinmek için başka bir mağazayı ziyaret eder ve sonunda satın alma işlemi gerçekleşir.

Tüm bu süreç birkaç gün sürdü ve birden fazla satış temas noktasından oluşuyordu.

Pazarlamacılar ve satış ekipleri olarak çoğu zaman bu yolculuğun bütününü görmüyoruz. “Yeni bir çift ayakkabı” güçlü dayanakları olan önemli bir yaşam amacı olmayabilir. Ancak bu müşteri birçok noktada, farklı mesajlar ve farklı karşılıklar barındıran çeşitli markalar ile karşı karşıya geldi.

Her aşamada, bu markaların müşteriyi alıcıya dönüştürme şansı vardı. Dış mekan reklamları, ağızdan ağıza pazarlama, web forumlarındaki tartışmalar, sosyal medya iletişimi, açık hava etkinlikleri, müşteri desteği, e-postayla tanıtım ya da spor salonuna kurulmuş satış noktası gibi temas noktaları, bir markanın müşteriyle buluşmak için atabileceği küçük adımlardır.

Bu adımların her detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*