Home » Genel » Commencis Dijital Bankacılık Raporu’ndan öne çıkan başlıklar
Commencis Dijital Bankacılık Raporu’ndan öne çıkan başlıklar

Commencis‘in yeni yayınladığı Eylül 2020 tarihli Dijital Bankacılık Raporu, Challenger Bank olarak tanımlanan yeni nesil bankaların, pazardaki konumunu ve attığı adımları değerlendiriyor. Raporda ayrıca geleneksel bankaların online bankacılık alanında, yeni nesil bankalarla rekabet etmek için neler yapması gerektiği de belirtiliyor.

Raporun başında internet bankacılığının kullanım oranlarına yer veriliyor. Raporda yer alan Juniper Research araştırmasına göre dijital bankacılık müşteri sayısı 2024’te 3.6 milyar’ı geçecek. Bu bağlamda 2020’de 2.4 milyar olan kullanıcı sayısının yüzde 54 büyüme göstereceğini söyleyebiliriz.

Günümüzde AB ülkelerindeki 16-74 yaş arasındaki kullanıcıların %55’i internet bankacılığı kullanıyor. Hollanda ise yüzde 91 penetrasyon oranı ile bu ülkeler arasında başı çekiyor.

Henüz Türkiye için bu tarz bir penetrasyon oranından bahsetmek mümkün değil. Yine de 2012’den bu yana ve özellikle 2016’dan sonra görülen artışın dijital bankacılık için umut vadettiğini söylemek mümkün.

Dijital Bankacılığın yükselişinde öne çıkan faktörler

Dijital bankacılığın yükselişinde müşteri talepleri, Covid-19 etkisi, Gen Z’nin beklentileri ve Mobil teknoloji kullanımı önemli bir rol oynuyor.

2020’de mobil bankacılık kullanıcılarının %43’ü günlük hayatını kolaylaştıracak müşteri odaklı hizmetleri ve ürünleri tercih ediyor. Kullanıcıların %62’si ise eğer mobil deneyimleri yetersiz kalırsa bankalarını değiştireceğini belirtiyor.

Bu noktada Mobil teknolojilerden bahsetmekte fayda var. Son yıllarda küresel olarak akıllı telefona sahip olan kullanıcıların önemli seviyede artış göstermesinin de mobil bankacılığın erişilebilir olmasındaki payı büyük. ABD’de akıllı telefon sahibi olan kullanıcıların sayısı 2011’de %35 seviyesindeyken 2019’da %81’e yükseldi.

COVID-19 ile birlikte küresel olarak alınan önlemler, müşterilerin fiziksel bankacılıktan uzaklaşmasına yola açtı. FIS tarafınfan yürütülen bir araştırmaya göre, araştırmaya katılan banka kullanıcılarının %45’i COVID-19 pandemisiyle birlikte finansal kurumlarla olan etkileşimini değiştirdiğini belirtiyor.

McKinsey & Co tarafından Nisan ayı ortasında gerçekleştirilen bireysel banka müşterileri anketi, tüm ülkelerde çevrimiçi bankacılık kullanımının yükseldiğini gösteriyor. İtalya’da %7 artış görülürlen, Portekiz’de %19 artış dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra İspanya ve Britanya’daki her beş müşteriden biri ilk kez çevrimiçi bankacılığı denedi.

ABD’de Citibank, detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*