Home » Genel » Corona virüs ile model değiştiren Fongogo’nun hedefi küçük işletmelere destek olmak


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Corona virüs ile model değiştiren Fongogo’nun hedefi küçük işletmelere destek olmak

Çin’de aralık ayında ortaya çıkan ve dört ayda 1 milyon 300 binden fazla kişiyi de hasta eden Corona virüs salgını tedbirleri kapsamında Türkiye’de de 10 binlerce işletme kepenk kapamak zorunda kaldı. Birçok işletme için iş yapmadan personel maaşları, banka kredi, kira gibi ödemelerini yapmak imkansız hale geldi.

Salgının ekonomik etkilerini azaltmak için önce hükümet tarafından 100 milyar liralık “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” açıklandı,daha sonra kamu ve devlet bankaları devreye girmiş olmasına rağmen yeterli destek sağlanamadı. Bu noktada kitlesel fonlama platformlarından Fongogo, küçük işletmelerin üzerindeki etkiyi azaltmak ve işletmelerin şimdiden hizmetlerini satarak ihtiyaçları olan kaynağa ulaşabilmesi için iş modelini değiştirdi ve “Haydi Hep Beraber İşletmelere Cansuyu Olalım!” kampanyasını başlattı.

İçinden geçilen sürecin onlara da bir şeyler öğrettiğini söyleyen Fongogo Kurucu Ortakları’ndan Ali Nihat Tirkeş, “İşletmelerin hayatta kalma savaşı verdikleri bu zorlu günlerde işletmeleri kitlelerle bir araya getirerek önümüzdeki dönemde çalışanlara bir can suyu olabileceğimizi düşünüyoruz” diyerek bu işe neden girdiklerini anlatıyor. Kitlesel fonlamayı Anadolu coğrafyasında yaygın olan yardımlaşma biçimi imece usulünün teknolojiyle birleşmesi olarak niteleyen Tirkeş, “Zor zamanları el birliği ile geçmek için iş modelimizi değiştirdik. Bu süreçte işletmelerin hayatta kalmasını istiyoruz. Bu yüzden onlara omuz veriyoruz” diye konuşuyor. Bu yüzden kullandığı standart model olan ve fon toplamanın proje hedefinin başarısına bağlı olduğu ‘Ya Hep Ya Hiç’ modeli yerine, bu kampanyalar için hedefe ulaşma zorunluluğu aramıyor.

Hizmet sektörü başta olmak üzere restoranlar, kuaförler, berberler, cafeler, pastaneler, çiçekçiler, butikler, oteller, psikologlar, beslenme uzmanları ve işletme sahipleri Cansuyu kampanyasından yararlanabilecek. İşletmeler, Fongogo üzerinden kampanya oluşturma adımlarını takip ederek, kampanya süresi ve hedefi belirleyip kampanya bilgilerini ve satış yapmak istedikleri ödülleri girerek başvurabiliyor.

Ödül bazlı fonlama modeli

Aslında her kitlesel fonlama şirketinin fonlama modelleri ve odaklandıkları projeler de farklılık gösteriyor. Kitlesel fonlama dört farklı modelden oluşuyor. Ödül bazlı, borç bazlı, bağış bazlı ve hisse bazlı yapılabilen kitlesel fonlama şirketlerin farklı bir detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*