Home » Genel » CRM’de başarı için iki noktaya dikkat! [Sponsorlu İçerik]


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

CRM’de başarı için iki noktaya dikkat! [Sponsorlu İçerik]

Şirketlerin var olmasını sağlayan temel etken, müşteridir. Potansiyel adaylara ve gerçek müşterilerine 360 derece dokunarak ilişkilerini etkin yöneten şirketler, maliyetlerini önemli ölçüde azaltırken satışlarını da artırıyor. Teknolojiyi kullanmadan verimliliği artırmanın artık mümkün olmadığı günümüzde, karlılığın anahtarı şüphesiz dijital dönüşümü hakkıyla gerçekleştirmenizde. Bu durum şirketlerin; esnek, hızlı ve güçlü bir CRM sistemine ne kadar ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Birinci nokta, doğru CRM çözümü. Neden Salesforce?

CRM’de başarının ilk sırrının doğru çözümü tercih etmek olduğuna işaret eden Gülşah Özük Yüksel, neden Salesforce sorusunu şöyle yanıtlıyor:

Salesforce kurulduğu günden beri yenilikçi yaklaşımıyla dikkat çeken bir şirket, o dönemde büyük oyuncular karşısında yüksek müşteri memnuniyetiyle fark yaratmıştı. 15 yıldan uzun zamandır en yüksek sözleşme yenileme oranını ​(Contract Renewal Rate, %90+) gösteren CRM şirketi Salesforce. Bunun sonucunda Gartner Magic Quadrant üzerinde 13 yıldır en iyi satış otomasyonu olarak gösterilen; 2012’de SAP, Oracle, Microsoft gibi devleri geride bırakarak tüm CRM pazarının lideri olan Salesforce, bugüne kadar arayı sürekli açarak tartışmasız liderliğini kanıtladı.

İşinizi büyütmek ve karlılık oranınızı artırmak için ihtiyaç duyduğunuz CRM için dikkat etmeniz gereken ilk nokta doğru ürünü seçmek. Müşterilerin en sevdiği, terk etmediği, en yüksek sözleşme yenileme oranına sahip çözümü seçin.

İkinci nokta, doğru iş ortağı seçimi. Neye dikkat etmeli?

Kullanıcı adaptasyonuna bakıldığında CRM ne yazık ki ciddi bir sınavla karşı karşıya. Tüm CRM ürünlerinin müşterileri incelendiğinde %50’nin altında bir benimseme oranı (user adoption rate) görünüyor. En iyi oranlara sahip olan Salesforce bile zaman zaman başarısız projelerle, mutsuz müşterilerle karşılaşabiliyor. Bu da gösteriyor ki, çözümün gücü kadar önemli bir diğer unsur ise partner başarısı.

Yapılan araştırmalarda Salesforce projelerini başarı ile tamamlayamayan iş ortaklarının, müşteriyi elde tutma (customer retention rate) oranları %15’lere kadar düştüğü gözlemleniyor. Pasif sadakat oranları ise %6 civarına kadar düşüyor. Bu rakamlara baktığımızda Salesforce’a sadık olan müşterinin, iş ortaklarına düşük sadakat gösterdiğini anlıyoruz. Biz bunun sebebinin iş ortağının yaklaşımıyla ilgili olduğunu düşünüyoruz. Müşteriler Salesforce’u sadece bir çeşit yazılım sistemi detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*