Home » Genel » E-ticaret firmaları Amazon’la nasıl rekabet edebilir?


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

E-ticaret firmaları Amazon’la nasıl rekabet edebilir?

Konuk Yazarımız Erol Değim, Armut.com kurucu ortağı ve daha önce Boston Consulting Group ve Koç Holding gibi şirketlerde üst düzey yöneticilik yaptı.

Amazon geliyor mu? Evet, gerçekten geliyor.

Peki Amazon’dan etkilenecek misiniz? Evet, etkileneceksiniz.

Aşağıdaki makaleyle hem küçük hem de büyük e-ticaret firmalarının nasıl etkileneceğini ve ne yaparlarsa bu kritik dönemi en iyi şekilde atlatacakları konusunda naçizane önerilerimi paylaşmak istedim.

Neden Amazon benim işimi etkilesin ki?

Amazon hepimizi etkileyecek. Sadece e-ticaret değil, alışveriş merkezleri ve sokaktaki perakendeciler de dahil.

Bir düşünün, Amazon’un Amerika e-ticaret pazar payı %44’ü geçti. Amerikan ailelerinin %64’ü Amazon Prime üyesi. Dünya devi Walmart bile Amazon’la rekabet edemiyor. Amazon, girdiği ülkelerde kısa sürede ciddi bir pazar payı elde ediyor. Sadece bununla da kalmıyor: tüm ticaret altyapısını ve ekosistemini baştan aşağı etkiliyor ve değiştiriyor.

Amazon’un ne kadar büyük ve etkili olduğunu, ifade etmek dahi zor. Ama şöyle bir karşılaştırma yapalım: Amazon’un 2017 toplam cirosu 178 milyar dolar. ETID verilerine göre Türkiye’nin toplam perakende e-ticaret pazarı 5 milyar dolar – o da geçen yılın döviz kuruyla (şimdi dolar bazında daha da küçük). Kısacası, Amazon Türkiye e-ticaret pazarından kat kat büyük ve tüm piyasayı sarsacak kadar kaynağı var. Ve bu kaynağı da kullanacaklar gibi görünüyor: Amazon Türkiye konusunda ciddi. İddialı ve büyük planları var. Türk üreticilerden büyük miktarlarda ve yüksek indirimli mal istediler bile. Lojistik yatırımları da geliyor. Kısacası, Amazon Türkiye’de kısa süre içerisinde büyük bir güç olmayı hedefliyor.

Peki hakikaten başarılı olacak mı? Gerçekten pazarı değiştirecek mi? Yapılan anketler Amazon’un markasının ülkemizde de güçlü olduğunu ve tüketicilerin Amazon’a çok ilgili olduklarını gösteriyor. Amazon’u rakip olarak görüyor ve sevmiyorsanız da müşterileriniz sizinle aynı hissetmiyor olabilir.

Benim sektörde görüştüğüm isimler de, Amazon’un etkili olacağını düşünüyorlar. Pazar lideri olacaklar mı bilemeyiz. Ama pazarı büyütme ve değiştirme etkileri büyük olacak. Son yıllarda büyüme hızı %30’lara düşen e-ticaret sektöründe beklediğimiz hızlanma belki de Amazon etkisiyle gelir.

Anlaşıldı. Peki ne yapacağız?

E-ticaret detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*