Home » Genel » ERMENİSTAN, KARABAĞ’DAN ÇEKİLİYOR
ERMENİSTAN, KARABAĞ’DAN ÇEKİLİYOR

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Paşinyan, Rusya ve Azerbaycan liderleriyle Dağlık Karabağ’daki savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladığını duyurdu. Paşinyan, Dağlık Karabağ’dan çekileceklerini, gerilimin son bulması için anlaşma imzaladıklarını ve bu süreçte Türkiye ve Rusya’nın arabulucu olacağını açıkladı. Nikol Paşinyan, “Azerbaycan ve Rusya ile anlaşma imzaladık” dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ’dan çekileceklerini, gerilimin son bulması için anlaşma imzaladıklarını ve bu süreçte Türkiye ve Rusya’nın arabulucu olacağını açıkladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ateşkes için ortak bir bildiri imzaladıklarını duyurarak, bu bildirinin kendisi ve Ermenistan halkı için “acı verici” olduğunu söyledi. Çok zor bir karar verdiğini ifade eden Peşinyan, “Rusya ve Azerbaycan Devlet Başkanları ile Karabağ savaşının sonu için anlaşma imzaladım. Anlaşma benim ve halkım için inanılmaz derecede acı” dedi.

Paşinyan önümüzdeki günlerde bir ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirecek.

ANLAŞMANIN DETAYLARI

Anlaşmaya göre; Ermenistan Birleşmiş Milletler kararlarını yerine getirecek, sırasıyla 15 Kasım, 20 Kasım ve 1 Aralık’ta bazı bölgeleri Azerbaycan’a teslim edecek. Mevcut cephe hattı Moskova saatiyle gece yarısı itibarıyla durdurulacak. Rusya Federasyonu, beş yıl boyunca Laçin Koridoru’nun korunması için arabulucu olarak görev yapacak.

detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*