Home » Genel » Erol Değim: “Mayıs ayında yüzme havuzu yapım talebi diğer yıla göre yüzde 723 arttı!”


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Erol Değim: “Mayıs ayında yüzme havuzu yapım talebi diğer yıla göre yüzde 723 arttı!”

Üç aylık karantina dönemi özellikle hizmet sektörünün online’a dönüşmesini hızlandırmış olsa da birçok şirket inişli-çıkışlı bir dönem yaşadı. Temizlik, ev içi tadilat, nakliye gibi başlıklar altında hizmet verenlerle müşterileri buluşturan Armut da bu şirketlerden biri… Türkiye’de 11 Mart’ta ilk vakanın açıklanmasının ardından başlayan karantina sürecinin şirkete gelen dezenfeksiyon taleplerini yüzde 116 kat artırdığını yazmıştık.

Ama bu artışın ardından salgının getirdiği belirsizlik ve sokağa çıkma yasaklarının hizmet verebilme kapasitesini düşürmesi şirkete olan talepleri azalttı. Armut’un kurucu ortağı Erol Değim, Mart ayında birkaç servis hariç genel bir talepte yüzde 14’lük düşüş yaşandığını söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

Mart’ın son haftasında, Armut kurulduğundan bu yana yapılan tüm dezenfeksiyon taleplerinin üzerine çıkıldı. Ama pandeminin getirdiği belirsizlik süreciyle ev temizliği, organizasyon, özel ders ve düğün kategorileri başta olmak üzere taleplerde ciddi azalmalar gördük. Nisan ayı da pandemi sürecinde geçirdiğimiz en zorlu aydı. Bu dönemde biz de müşteri ve hizmet verenlerimizi sağlıklarını koruyabilmeleri için bilgilendirmeye ve finansal açıdan desteklemeye odaklandık. Buna rağmen talepler düşmeye devam etti. Burada yüzde 26’lık bir azalma yaşandı.

Haziran ayında ibre tersine döndü

Normalleşme sürecinin başlaması ve sürece alışan insanların özellikle tadilat tamirat kategorilerine talep göstermesiyle ibre tersine döndü. Taleplerde yüzde 91’lik bir artış gözlemlendi. Bu trendin bu ay da devam ettiğini söyleyen Armut’un kurucu ortağı Erol Değim, “Hatta talepler Mayıs ayını geçti” diyor. Değim, karantina ve etkilerini iki bölüme ayırıyor. Mart ve Nisan ayını küresel anlamda panik yaşanan panik dönemi olarak tanımlıyor. İkinci dönemin ise Mayıs ve Haziran ayında yaşandığını ve bunun da insanların artık evde yaşamaya alışılmasıyla başladığını düşünüyor.

Tadilat ve tamirat işleri öncelikli oldu

“İlk panik haftaları geçtikten sonra hizmet kategorilerinde online dönüşüm de müthiş bir hızlanma başladı” diyen Değim, evde geçirilen vakit artınca ev ile ilgili hizmetlere duyulan ihtiyaç da arttığını ve uzun süredir beklemekte olan tadilat ve tamirat işleri öncelikli olmaya başladığını belirtiyor. Eldeki detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*