Home » Genel » Ethereum ve Ethereum Classic arasındaki kavgada kim haklı!

Ethereum ve Ethereum Classic arasındaki kavgada kim haklı!

Ethereum ve Ethereum Classic arasındaki kavgada kim haklı!

Kripto paralar ile ilgilenen veya yatırımcı olan herkesin bir fikri var bu konuda. Ethereum ve Ethereum-Classic arasındaki kavga hem ideolojik hem de etik üzerinden yürüyor. Ama kendi fikrimizi oluşturmadan önce biraz geçmişe yolculuk yapıp ethereumun geçmişindeki kilit olaylara bir göz atalım istedik.

The DAO’nun oluşumu

Bütün ethereum ekosistemi akıllı sözleşmeler üzerine kuruludur. Daha önce hiç duymamış olanlar için; akıllı sözleşmeler, sözleşme şartlarının otomatik olarak kendi kendine uygulandığı ve ethereum ekosisteminde işlerin nasıl yürüdüğünü belirleyen programcıklarıdır.

The DAO-Decentralized Autonomous Organization(merkezcil olmayan otonom organizasyon) ise birden çok akıllı sözleşmenin bir arada çalışarak oluşturduğu ve ethereumu devrimsel bir değişikliğe sürükleyecek bir konsept olarak ortaya çıktı. Basitçe ethereum blockchainindeki DAPPlar (decentralised autonomous applications) için risk sermayesi fonlaması sağlayacak bir platform.

Finanse edilecek DAPP için söz sahibi olmak isteyenin ethereum karşılığında DAO Token satın alıp DAO ekosisteminin bir parçası olması gerekiyor. Daha sonra DAPPın, ethereum ekosisteminin küratörleri olarak adlandırılan, bilinen ve güvenilen isimler tarafından onaylanması gerekiyor. Onay alıp listelenen DAPP, DAO Token sahipleri tarafından oylanırlar ve yüzde 20 üzerinde oy alan DAPPlar fon alma hakkı kazanırlar. (kick-starter platformunun kripto para ekosistemi üzerine kurulmuş hali diyebiliriz)

DAO projesinin sunduğu şeffaflık, esneklik ve kontrol mekanizması daha önce örneğine rastlanmamış bir yatırımcı akını yarattı. Herkes pastandan payını almak istiyordu. Kurulduğu 28 gün içerisinde, platform 150 milyon dolar değerinde ethereum toplamıştı. Başka bir bakış açısı ile; o tarihte piyasada bulunan ethereumların yüzde 14’ü DAO projesinin elindeydi.

Yatırımcının beğenmediği bir DAPP onay alıp fonlama kazanırsa, ayrılmak isteyen kişi için ayrılma fonksiyonu adı ile bir çıkış kapısı da yaratılmıştı. Bu fonksiyon ile yatırımcı, DAO ya aktardığı ethereumları geri alabilir hatta isterse kendi kardeş DAO platformunu oluşturarak yeni proje teklifleri kabul etmeye bile başlayabilirdi. Tek bir şart ile; eğer DAO’dan ayrılıyorsanız geri aldığınız ethereumları 28 gün boyunca harcayamıyordunuz. Ethereum ekosisteminde ki birçok kişi bu şartın çok büyük sorunlar yaratacağına dair endişelerini bildirmiş, DAO projesi geliştiricileri ise bunu bir detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*