Home » Genel » Eylül’de yeni fonunu devreye alacak DCP’nin yatırımda aradığı 3 kriter
Eylül’de yeni fonunu devreye alacak DCP’nin yatırımda aradığı 3 kriter

2010’ların sonrasında ileri teknoloji üreten girişimler hele de üniversite spinoffları tamamen yatırımcıların radarının dışındaydı. Ta ki 2015’te AB fonlarıyla desteklenen Diffusion Capital Partners (DCP)‘nin ortaya çıkışına kadar… 18 şirketlik portföyüyle fon, klasik yatırımcı mantığıyla hareket etmemiş. Bunun aksine, radarını Türkiye’de altyapı ve kaynak olarak yüksek potansiyel taşıyan teknopark ve üniversitelere çevirmişti. 44 milyon euroluk fondan Infotech, Asset Medikal, LOGO BI ve Paraşüt‘le dört exit gerçekleştirmişti.

Spin-off’ların potansiyeli yüksek

DCP’nin ortaklarından Haluk Zontul, “Biz özellikle üniversite ve araştırma merkezlerinden çıkan spin-off’ların başarı hikayesi yazma potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Aynı şekilde büyük firmaların içinden çıkan spin-off’ların da ileride büyümesi muhtemel niche alanları erken yakalama potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. İki tip spin-off’da da birlikte çalışma kültürü oturmuş takımların varlığı ekstra artı bir değer” diye konuşuyor.

DCP, pandemi döneminde portföyünde yer alan sağlık sektöründe yer alan Virasoft’un yüzde 12,2’sini Türk Telekom’a satmasıyla gündeme geldi. Bu dönemi fırsat olarak gördüklerini söyleyen Zontul sözlerine şöyle devam ediyor:

Diğer firmalarımızda çoğunlukla global oyuncular ile benzer görüşmeler gerçekleştiriyor. Görebildiğimiz kadarı ile küresel oyuncular kendi portföylerinde eksik olarak gördükleri teknolojileri tamamlamak için pandemi sürecini fırsat olarak değerlendiriyor. Pandeminin en sıcak günlerinde, belirsizliği en yüksek olduğu zamanlarda bile nitelikli teknoloji firmaları yatırım alabiliyor, çünkü sürdürülebilir bir rekabet avantajına sahipler. Pazar hakimiyetinden daha çok sahip olunan teknolojinin niteliği önemli hale geliyor.

Pandeminin en önemli etkilerinden biri hali hazırda devam etmekte olan dijitalleşmeye geçiş gibi değişimleri hızlandırması olacaktır. Bir diğer etkisi ise özellikle sağlık alanı gibi araştırma ve geliştirmeye dayalı alanlara yatırımın öneminin daha çok anlaşılması. Deep-tech yatırımların en önemli avantajlarından biri pazar şoklarına karşı daha dirençli olmaları. Dolayısı ile bizim yatırım yapmak istediğimiz alanların pozitif ayrışmaya devam edeceğini öngörüyoruz.

DCP’nin yatırım kriterleri

DCP’nin yatırım yapmak için üç ana kriteri var. Haluk Zontul bunları şöyle sıralıyor:

Girişimin temelinde araştırma geliştirmeye dayanan teknolojik bir üstünlük var mı?

Büyük değişimler yaratan küresel eğilimler detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*