Home » Genel » Facebook, bir medya şirketi olma yolunda ilerliyor

Facebook, bir medya şirketi olma yolunda ilerliyor

Facebook, bir medya şirketi olma yolunda ilerliyor

Yakın zamanda “Trending Topics” sekmesini kapatan Facebook, platformunun habercilik alanında faaliyet göstermesini devam ettirmek istiyor. Her ne kadar Zuckerberg mecliste verdiği ifadede “biz bir medya şirketi değil, teknoloji şirketiyiz” ifadesini kullanmış olsa da şirketin haber yayıncılarına videolar için ödeme yapması Facebook’u bir medya şirketi tanımına yaklaştırıyor.

Facebook’un bu hamlesinin ardında yatan neden ise kullanıcılarının haber kaynağında ve Watch’ta daha fazla zaman geçirmesini sağlamak olabilir. Facebook yakında hem TV kanallarına hem de yerel haber yayıncılarına üretecekleri haber video içerikleri için ödeme yapacak. Şirketin iş birliği yapacağı TV kanalları arasında CNN, ABC News, Fox News Channel ve Univision yer alırken yayıncılar arasında yerel haber yayıncısı Advance Local ve dijital yayıncılar ATTN: ve Mic bulunuyor.

Üretilecek olan içerik kategorileri arasında ise Canlı yayınlar, flaş haberler, ayrıntılı haber dizileri yer alıyor. Bu kategoriler çerçevesinde üretilen içerikler en az bir yıl boyunca Facebook tarafından maddi olarak desteklenecek. Yine de anlaşmanın detaylarının tam olarak açıklanmadığını belirtelim.

Hatırlarsanız ABD’li medya patronu Rupert Murdoch, Ocak ayında Facebook’un haberler için yayıncı kuruluşlara ödeme yapması gerektiğini belirtmişti. Görünen o ki; uzun bir süredir etkileşimlerini düşürerek yayıncılara zor zamanlar yaşatan Facebook Murdoch’un dediğine geldi. Üstelik daha önce Watch sekmesi için yaptığı içerik ödemelerini sonlandıran şirketin, yeniden daha farklı isimlerle harekete geçmesi oldukça ilgi çekici.

Aslına bakarsanız şirketin bu hamlesi yılbaşında ortaya atılan Facebook’ta geçirilen zamanın iyileştirilmesi fikriyle çelişiyor. Bu yılın başında Mark Zuckerberg yeni yıl hedeflerini açıklarken bu yılki hedefin Facebook’u düzeltmek olduğunu belirtmişti. Ardından yapılan Haber Kaynağı algoritma değişimi ise Facebook’ta geçirilen zamanı anlamlı kılmak adına aile ve arkadaşların gönderileri, genel içeriklere göre öncelik kazanmasını sağlamıştı. Bu değişimin nihayetinde platformdaki etkileşimlerini kaybeden yayıncılardan bazıları kapanırken, bazıları da reklam bütçelerini Google AMP’ye kaydırmıştı.

Facebook’un yeni yaklaşımı, bu seçilen yayıncıları mutlu etmiş olabilir. Ancak şirket, detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*