Home » Genel » Facebook’un 10 yıllık yol haritası

Facebook’un 10 yıllık yol haritası

Facebook'un 10 yıllık yol haritası

Üniversite projesinden milyar dolarlık bir platforma dönüşen Facebook, küresel anlamda neredeyse aylık 2 milyar aktif kullanıcıya ulaşmak üzere. Facebook´un kurusucu Mark Zuckerberg, şirketin 10 yıllık planlarından sık sık bahsederken, geçtiğimiz Nisan ayında San Jose’de F8‘de şirket büyüme stratejilerini yine detaylı bir biçimde paylaşmıştı.

Facebook’un 10 yıllık ana planını Futurism, F8’den esinlenerek bir infografik haline dönüştürmüş. İnfografik’te şirketin 3, 5 ve 10 yıla ayrılan vizyonunu ekosistem, ürün ve teknoloji olarak üç ana başlıkta görüyoruz. Facebook’un zaman içinde kademeli olarak açıkladığı kilometre taşlarını birleştitiren infografik, şirketin stratejiksel gelişimi konusunda resmin bütünü görmemizi sağlıyor.

Ekosistem

Facebook’un yol haritasında, şirketin ağırlıklı olarak 3 yıl boyunca kendi ekosistemine odaklanmak istediği ortaya çıkıyor. Platform, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve yetersiz hizmet gördüğü bölgelerde yayılımını arttırmak istiyor. Şirket, öte yandan bulut bilişim alt yapısını da geliştirmeyi hedefliyor.

Ürün odaklılık

Facebook, ekosistemini daha da güçlendirmeyi planlarken, ürünlerinin daha iyi performans gösterebilmesi için yeni stratejiler geliştirmiş durumda. Önümüzdeki 5 yılda şirket, WhatsApp, Instagram, Messenger, Facebook Search gibi ürünlerinden daha iyi bir performans sergilemesine odaklanıyor. Şirket, Facebook ürünlerini kullanan kullanıcılara daha interaktif bir ortam sağlayabilmek adına tüm bu uygulamaları merkezden yönetebilecekleri bir hub oluşturmayı planladığını açıklamıştı.

Öte yandan, geliştirmecilere bütün bu ekosistemde yer alan bu uygulamalara katkıda sağlamaları adına daha iyi bir gelir kaynağı oluşturma fırsatı sunmayı amaçlıyor.

10 yılda yapay zeka ve AV teknolojileri geliştirilecek

Facebook’un 10 yıllık vizyon stratejisine baktığımızda bizi en çok heyecanlandıran kısım bu süre zarfında, şirketin artık sosyal medya dünyasında yepyeni bir dönem başlatacak olması.

Zira oyun dünyasından, işletmelere, yazılımcılardan kullanıcılara kadar birçok farklı hedef kitlenin yakından ilgileneceği yeniliklerde Facebook öncelikli olarak erişebilirliği arttırmak istiyor.

Yapay zeka

Geçtiğimiz ay ABD’de deneme amaçlı kullanıma açılan yapay zeka asistanı M‘in ardından Facebook 10 yıllık süreç içinde sağlık sektöründen, müşteri hizmetlerine kadar bir detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*