Home » Genel » Facebook’un ilgisini her geçen gün artırdığı konum bazlı aramalara ve yerel işletmelere detaylı bakış


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Facebook’un ilgisini her geçen gün artırdığı konum bazlı aramalara ve yerel işletmelere detaylı bakış

Facebook'un ilgisini her geçen gün artırdığı konum bazlı aramalara ve yerel işletmelere detaylı bakış

Facebook uzun süredir birçok farklı özellikte kendini geliştirmeye çalışıyor. Bir yandan videolar üzerine yoğunlaşırken, bir yandan TV tarzı diziler üzerine çalışıyor ve daha çok kişinin internete bağlanabilmesi için Internet.org, Wifi Bul gibi projeler geliştiriyor. WiFi Bul projesi üzerine düşündüğümüzde aslında Facebook’un yerel işletmeleri daha fazla hedeflemeye başladığını söyleyebiliriz.

Google’ın da yüzde 63’ün üzerinde pazar payı ile yerel aramalar üzerindeki hakimiyeti düşünüldüğünde Facebook’un bu konum bazlı aramalardaki geliştirmelerle Google’ın tacına oynadığını söylemek mümkün. Kendisini yerel bir arama motoru olarak konumlandırmaya başlayan Facebook, yerel işletmelerle ilgili şimdiye kadar platformunda birçok farklı değişiklik yaptı.

Konumların etkin kullanımı

Bu değişikliklerden ilki olarak konumlar üzerinde yapılan iyileştirmeden bahsedebiliriz.

Yerel işletmelerin hem Hakkında sayfasına hem de Ana Sayfasına konum ve harita yerleştiren Facebook artık aramalarda da kullanıcılara ilgi alanı yerine konum odaklı sonuçlar sunuyor. Eskiden yaptığınız bir aramada karşınıza çıkan yerel işletmelerin konumu gözetilmezken şimdi yakın çevrenize göre şekilleniyor.

Yakındaki Yerler Özelliği

Yakındaki yerler özelliği ile kullanıcılar hem yakınlarındaki mekanları türlerine göre aratabiliyor hem de hepsini aynı sayfada görüntüleyebiliyor. Yine konum odağında kullanıcılarına yakın olanları karşısına çıkaran Facebook, mekanlar hakkında puanı, çalışma saatleri ve fiyat aralığı gibi kısa bilgiler de veriyor. Bu mekanları daha sonra değerlendirmek üzere Facebook’un Kaydet özelliğinden de faydalanmak mümkün.

Check-in Önerileri

Konumunuzu algıladıktan sonra sizi haber akışınızda Check-in yapmanız için teşvik eden Facebook, bulunduğunuz yeri tespit etmekte oldukça başarılı. Bu biraz korkutucu olsa da işletmelerin görünürlüğü için olumlu gelişmelerden biri.

Kitle kaynaklı doğrulama

Check-in yaptıktan sonra birden fazla kullanıcıya posta kodu, konum ve telefon numarası gibi bilgileri hakkında sorular yönelten Facebook, bu bilgilerin güncellenmesi ve doğrulanması için ayrıca işletme sayfasına bildirimlerde bulunuyor.

Şehir Rehberleri

Facebook, Şehir Rehberleri uygulamasında hem popüler şehirleri hem de şehrin popüler konumlarını görmenizi sağlıyor. Arkadaşlarınızın bulunduğu şehirleri görmenizi de sağlayan bu yapı sayesinde seyahatlerinizde yerel işletmeleri güvenle ziyaret edebiliyorsunuz.

Yerel işletme açısından bakacak olursak da güvene dayalı bir şekilde şehri yeni ziyaret detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*