Home » Genel » Facebook’un Snapchat’ten kopyaladığı her şey

Facebook’un Snapchat’ten kopyaladığı her şey

Facebook'un Snapchat'ten kopyaladığı her şey

Sosyal medya platformları arasındaki savaş her geçen daha da şiddetlenerek devam ediyor. Özellikle Messenger, Instagram ve WhatsApp gibi önemli servislere sahip olan Facebook’un Snapchat uygulamasından kopyaladığı özellikleri sizlere defalarca aktarmıştık. Defalarca diyorum çünkü neredeyse her hafta Facebook veya sahibi olduğu bir platform Snapchat’ten bir özelliği mutlaka kopyalıyor. Bu listemizde ise Facebook’un bugüne kadar Snapchat’ten kopyaladığı tüm özellikleri sizler için sıraladık.

Facebook, MSQRD’yi satın aldı

Masum bir satın alma olarak görülse de, Snapchat’ten kopyalama serüveninin ilk adımı olan MSQRD, hatırlatmak gerekirse bir dönem çok popüler olan ve Snapchat benzeri yüz filtrelerine sahip olan bir uygulamaydı. Geçtiğimiz yılın Mart ayında gerçekleşen satın alma Facebook – Snapchat savaşının başlangıcını temsil ediyor.

Snapchat’in kullandığı QR kod sistemi Messenger’a geldi

Tabii ki QR kod teknolojisini kullanan tek firma Snapchat değil o nedenle buna tam anlamıyla bir özellik kopyalaması diyemeyiz. Fakat arkadaş eklemek için QR kod kullanan tek sosyal medya uygulamasının Snapchat olduğu da bir gerçek, bu özelliğin Facebook’un mesajlaşma uygulaması olan Messenger‘a gelmesi özellik kopyalama sürecini hızlandıran adımlardan.

Instagram, Snapchat’in “Hikaye” formatını kopyaladı

Şüphesiz savaşın en büyük darbesi “Hikaye” formatının Instagram tarafından kopyalanmasıydı. Snapchat’in ikonik hikaye özelliği geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Intagram Hikayeler olarak karşımıza çıktı. Bu hamle basit bir özellik kopyalanması değildi nitekim, Instagram Hikayeler özelliğinin kullanıma sunulmasından sonra Snapchat’in kullanıcı sayılarındaki hızlı artış büyük oranda yavaşladı.

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz aylarda açıklanan rakamlara göre Snapchat’in 166, Instagram Hikayeler’in ise 200 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Facebook’un aynı özelliği popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’a da yeni durum özelliği olarak entegre ettiğini de ekleyelim. Yeni durum özelliğinin aylık aktif kullanıcı sayısı ise 175 milyon seviyelerinde.

Snapchat benzeri yüz filtreleri Facebook’a geldi

Facebook, standart fotoğraf veya profil fotoğraflarında kullanmak üzeri detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*