Home » Genel » Fintech alanında bundan sonra ne bekliyoruz?

Fintech alanında bundan sonra ne bekliyoruz?

Fintech alanında bundan sonra ne bekliyoruz?

Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal’ın moderatörlüğünü yaptığı “Fintech alanında bundan sonra ne bekliyoruz?” konulu oturumda Botudio’dan Ali Erhan Tamer, Kimlic’ten Gökhan Seçkin ve Hangikredi’den Yılmaz Sonışık Fintech’in geleceğine dair görüşlerini paylaştı.

Oturuma blockchain tabanlı bir uygulama olan Kimlic’in kısa bir tanıtımıyla başlayan Gökhan Seçkin, Kimlic üzerinden finansal sektörün müşteri tanımlama sorununu çözmeye çalıştıklarını belirtti. Kimlik doğrulama sürecinin her bir banka ve müesesse için ayrı ayrı doğrulanması gerektiğini fark eden Kimlic, blockchain ile bu sorunu çözerek kullanıcılarına tek bir seferde Token based doğrulama sunuyor. Webrazzi Summit 2017 içinde düzenlediğimiz girişim sunum seansı Webrazzi Arena ‘da Kimlic, TechCrunch Disrupt Berlin‘e gitmeye hak kazanmıştı. TechCrunch Disrupt Berlin’de gerçekleştirilen demonun iyi geçtiğini söyleyen Seçkin, bir takım yatırımcı görüşmeleri yaptıklarını da belirtti.

Arda Kutsal yapay zeka ve blockchain teknolojilerine değinerek konuşmacılara “Fintech alanında bundan sonra ne bekliyoruz?” sorusuna ilk cevap Ali Erhan Tamer’den geldi. Minority Report filmi üzerinden 2054 yılında olacağı ifade edilen tüm teknolojileri 2017’de gördüğümüzü ifade etti. Dönüşümün ne zaman gerçekleşeceğini bilmediğimizi söyleyen Tamer, bu dönüşümün bizi “open banking” (şeffaf bankacılık) ve “peer to peer” (kişiden kişiye göre değişen) kavramlarına götürdüğünü ifade etti. Buna örnek olarak Lending Club‘ı gösteren Tamer, tüm bankaların bir anlamda “Uber Moment”ı yaşayacağını vurguladı. Uber Moment ifadesinin Barclays CEO Anthony Jenkins daha önce tarafından dijital dönüşümle banka şubelerinin kapanacağı ve insanların işine son verileceği anı ifade etmek için kullanıldığını da hatırlatalım.

Open API’ın geleceğin bankacılık sistemi için şart olduğunu söyleyen Ali Erhan Tamer, deneyimin de değiştiğini vurgulayarak “Zero AI” kavramına da değindi. Arayüzün bir ekran olmaktan çıkacağını söyleyen Tamer, sadece konuşarak bir robot ya da chatbot üzerinden tüm işlemlerimizi gerçekleştirebileceğimizi ifade etti.

Oturumda iki farklı neslin ihtiyaçları da konuşuldu. Bir yanda hala işlemlerin geleneksel olarak gerçekleştirilen müşteriler varlığını sürdürürken bir diğer yanda blockchainden haberdar yeni detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*