Home » Genel » Gündem SPK’nın güçlendirilmesi


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Gündem SPK’nın güçlendirilmesi

Seminerin açılış konuşmasını yapan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Bora Oruç, AB ile dünya standartlarında bir sermaye piyasası düzenlemesi yapabilmek için 2005 yılından itibaren çalışılmaya başlandığını söyledi.

Proje kapsamında yapılan çalışmaların 2009 yılında İstanbul Uluslararası Finans Projesi ile ilerletildiğini aktaran Oruç, Ticaret Kanunu ve SPK Kanunu’nun değiştirildiğini, sonrasında ikincil düzenlemeleri de hayata geçirdiklerini anlattı. Oruç, değişen piyasa ihtiyaçlarına cevap verebilmek için kendilerini her zaman sıcak tutmaları gerektiğini kaydederek, “Bunun için de AB ile bir işbirliği yaptık. İki yıl önce başlayan proje kapsamında denetim, muhasebe gibi kendimizi güçlendirmek istediğimiz alanlarda özellikle arkadaşlarımızı yetiştirmek için AB ile çalışmaya başladık.” diye konuştu.

AB müktesebatı içinde sermaye piyasalarını ilgilendiren 11 farklı alan olduğuna değinen Oruç, uzmanları yabancı ülkelere de göndererek bu alanlarda yetiştirdiklerini, onların da Türkiye’ye dönüşte diğer uzmanları yetiştirdiğini söyledi.

Oruç, bugün gerçekleştirilen seminerde projenin detaylarına ilişkin katılımcıların bilgilendirildiğini belirterek, “Bunun sonucunda değişen sermaye piyasası mevzuatı ile yurt dışında global anlamda neler olduğunu ve bu değişimi Türkiye’ye en uygun şekilde nasıl adapte edeceğimizi gördük. Önümüzdeki dönemde de düzenleme çalışmalarımızı buna uygun şekilde hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

“Türkiye’ye ciddi miktarda yabancı yatırımcı ilgisi var”

Proje sayesinde Türk sermaye piyasalarının AB kriterlerine uygun hale getirildiğini kaydeden Oruç, “Biliyorsunuz Borsa İstanbul’un yüzde 65’i yabancı yatırımcılara ait. Türkiye’ye ciddi miktarda yabancı yatırımcı ilgisi var. Bu ilgiyi yaratan şey düzgün hukuki alt yapı. Sermaye piyasası mevzuatı düzgün olmazsa böyle bir ilgi olmaz. Yatırımcıların ilgisini sıcak tutmak ve devamını sağlamak için bu çalışmaları sürdürüyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Seminerin açılışında konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanlığı Ekonomik ve Mali Politikalar Başkanı Sinan Ayhan da, iki yıl süren projenin içerik ve zamanlama olarak çok önemli olduğunu belirterek, son bir yıldır yaşanan küresel ve yerel olaylara rağmen Türkiye’nin 2016’yı yüzde 2,9’luk büyüme ile kapattığını söyledi. İlk çeyrekte büyüme oranının yüzde 5’e çıktığını dile getiren Ayhan, “Tüm olumsuzluklara rağmen bu büyüme oranları ekonomik açıdan sağlam, kurumsal ve yasal altyapının detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*