Home » Genel » Günümüze kadar ulaşan en etkili 10 yarış oyunu

Günümüze kadar ulaşan en etkili 10 yarış oyunu

Günümüze kadar ulaşan en etkili 10 yarış oyunu

Oyun dünyası yıllar içinde büyük değişimler yaşayarak her geçen gün karşımıza daha gerçekçi grafiklerle çıksa da, çocukluğumuzun en güzel anılarından olan “Retro” oyunların kalbimizdeki yeri her daim başka. Bu listemizde ise efsaneleşmiş 10 yarış oyununu sizler için sıraladık.

Night Driver (1976)

Listemizin en eski oyunlarından biri olan Night Driver, retro grafikleri ve başarılı atmosferi sayesinde klasikleşmiş yarış oyunlarından biri olmayı başardı. Ted Michon tarafından geliştirilen Night Driver, Arcade, Atari 2600 ve Commodore 64 başta olmak üzere pek çok platform için kullanıma sunuldu.

Sprint 2 (1976)

Tıpkı Night Driver gibi 1976 yapımı bir oyun olan Sprint 2, Kee Games firması tarafından geliştirilen Arcade yarış oyunu. 2 kişini tarafından aynı anda oynanabilen Sprint 2, bugün devrim yaşayan multiplayer oyun deneyiminin ilk başarılı örneklerinden.

Pole Position (1982)

Formula 1 temasına sahip bir yarış oyunu Pole Position, renkli tasarımı sayesinde dikkatleri çekiyor. Dönemin en önemli oyun firmalarından olan Namco tarafından geliştirilen Pole Position’ın tasarımı ise Toru Iwatani adlı tasarımcı üstlendi.

Out Run (1986)

Sega tarafından geliştirilen ve Yu Suzuki tarafından tasarlanan Out Run, 80’lerin en sevilen oyunlarından. Günümüzün yarış oyunlarına da ilham veren Out Run, satışa çıktığı yıl Kuzey Amerika’nın en çok satan Arcade oyunlarından biri olmayı da başardı.

F1 GP (1992)

Günümüz oyunlarında standart haline gelen 3 boyutlu bakış açısının karşımıza çıktığı ilk oyunlardan biri olan GP, tıpkı Pole Position oyununda da olduğu gibi Formula 1 yarışlarını temel alıyor. MicroProse firması tarafından geliştirilen F1 GP, Amiga ve Atari ST için kullanıma sunulmuştu.

Daytona USA (1993)

Arcade, Sega Saturn ve Windows’un yanı sıra PlayStation ve Xbox için de kullanıma sunulan Daytona USA, yayınlandığı döneme oranla başarılı olan grafikleri sayesinde dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Sega tarafından geliştirilen Daytone USA, multiplayer desteğine de sahip.

Ridge Racer (1993)

PlayStation ekosisteminin sevilen yarış oyunlarından olan Ridge Racer, başarılı sürüş dinamikleri sayesinde rakiplerinin önüne geçmeyi başaran oyunlardan. Namco tarafından geliştirilen Ridge Racer, devam oyunlarına da sahip.

Need for Speed (1994)

Listemizin detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*