Home » Genel » Headroom, video konferans ekosistemine yapay zeka getiriyor


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Headroom, video konferans ekosistemine yapay zeka getiriyor

Pandemiyle birlikte video konferans uygulamalarının kullanımı oranlarının ciddi seviyede artış gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Zoom’un ücretsiz kullanıcı kayıt sayısı Nisan 2020’de Ocak ayına göre 139 kat artış gösterirken, Google G-Suite, araçlarının merkezine Meet’i yerleştirerek Google Workspace adını aldı. 

Ayrıca yaşanan kullanım artuışıyla birlikte pazarda farklı çözümler sunan yeni oyuncular da belirmeye başladı. Sizlerle daha önce de paylaştığımız gibi video konferans uygulamalarında öne çıkan oyuncuların ayrışma noktaları gittikçe daha önemli hale geliyor.

Headroom ise bu ayrışma noktalarını öne çıkaran girişimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Video Konferans araçlarına yapay zeka teknolojisi getiren Headroom, bilgisayarla görme ve doğal dil işlemeden faydalanıyor. 

Headroom’un amacı bu teknolojier ile yeni özellikler üreterek video konferans deneyimini yeni çok daha ileriye taşımak. Headroom’un getirmeyi planladığı özellikler arasında video konferansın yazılı metne dökülmesi, önemli başlıkların öne çıkarıldığı toplantı özetleri, jest tanıma ve video kalitesini arttırmak yer alıyor. 

Şimdilik ürününü kullanıcılara açmayan girişim, bekleme listesiyle demo sürecine dahil edebiliyor. 

Headroom’un gelecek planları 

Şirket ürünlerini kademeli olarak çıkarmayı planlıyor. İlk etapta video konferansta gerçekleşen konuşmanın tüm metnini almanızı sağlayan özellik yayınlanacak. Bu özellik, aynı zamanda metinde bir hata varsa, videoyu yeniden oynatarak metnin düzenlenmesini sağlayacak. 

Yayınlanması beklenen ilk özellikler arasında toplantıdaki önemli konuları içeren bir özet sunulması da yer alıyor. Toplantı esnasında konuşmanın değişmesini sağlayan Jest tanıma özelliği de ilk etapta yayına alınacaklardan biri. 

Jest tanımanın, konuşan diğer kişileri bölmekte zorluk çeken kişiler için ideal bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Jest tanıma dinleyicilerin nabzını tutmak isteyen konuşmacılar için de birebir. Bu özellik sayesinde konuima esnasında dinleyicilerin ne zaman ilgisinin dağıldığı tespit edilebiliyor.

Hatırlarsanız, bu konuda benzer bir yaklaşımı Microsoft Teams ürününde de görmüştük. Teams, bu konuda bir araştırma yürüterek dinleyicilerin dikkatini çekmenin tasarımsal yollarını hayata geçirmeye başlamıştı. 

Headroom’un çözdüğü en önemli problemlerden biri ise video konferansların düşük görüntü  kalitesi. Video konferanstaki piksellerin kalitesini optimize etmeyi planlayan Headroom, arkaplandaki görüntünün aktarımını azaltarak konuşan kişinin piksel aktarımına devam edecek. detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*