Home » Genel » Hepimizin ihtiyacı olan sunum becerisi


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Hepimizin ihtiyacı olan sunum becerisi

2001 yılından bu yana Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı alanında hizmet veren, güven düzeyi yüksek kurum kültürünün oluşturulmasına, kısa ve uzun vadede kendi kurumlarının performansının yükseltilmesine yönelik yaptığı çalışmalar ile birçok kez ödüle layık görülen Indus Eğitim&Yönetim Danışmanlık’ın kurucusu Efsun Yüksel Tunç, yeni yazısında sunum becerilerinin tüyolarını veriyor

Efsun Yüksel Tunç’un “Hepimizin İhtiyacı Olan Sunum Becerisi” başlıklı yazısı:

Önemli bir toplantıda fikirlerinizi açıklayacaksınız ya da satıştasınız ürününüzü en iyi şekilde anlatmalısınız ya da bir mülakatta karşı tarafı etkilemek istiyorsunuz, işte bütün bu alanlarda hepimizin ihtiyacı olan sunum beceresi.

Bir çeşit iletişim şekli olan sunumda önceden hazırlanmış ve planlanmış bir konunun etkili bir şekilde dinleyiciye aktarılması söz konusudur. Aklımızdakileri, raporladıklarımızı, araştırdıklarımızı karşı tarafa sözel ya da görsel, bazen teknolojik araçlardan yararlanarak bazen de son derece sade bir anlatımla ulaştırmak istiyorsak etkili sunumlar yapabilmemiz gerekmektedir.

Hayatımızın her alanında ustalıkla sergilememiz gereken bu beceriyi edinmek için konuyu Sunum Öncesi – Sunum Anı ve Sunum Sonrası olarak 3’e ayırabiliriz. Başarılı bir sunum için hazırlık kısmını özetleyen Sunum Öncesi yapılması gerekenleri sıralarsak:

Amacı belirlemek ilk atılması gereken adım. Çünkü sonrasında tüm hazırlık o amaç göre şekillenmektedir. Amacımız, öğretmek mi, bilgilendirmek mi, pazarlamak mı, eğlendirmek mi, motive mi etmek, bir konuyu mu öğretmek, rakamları mı açıklamak…

Katılımcı kitlesini tanımak ve ne istediklerini bilmek sunum öncesi mutlaka titizlikle üstünde durmamız gereken bir konu. Ne duymak istiyorlar, bilgi düzeyleri ne, enerji seviyeleri nasıl, kültürel kodları algılarını nasıl etkiliyor, ne kadar süre dinleyebilirler vb. gibi pek çok soruya yanıt vermemiz gerekmektedir.

Kişisel hazırlığımızın ne kadar yeterli olduğunu anlayabilmek için kendimize sorular sorabiliriz, bu sorulara örnek verirsek:

Konu ile ilgili bilgim yeterli mi?

Sunacağım alanla ilgili deneyimim tam mı?

Görüntüm bu sunumu, böyle bir kitleye yapmak için uygun mu?

Sunum yapmaya hazır mıyım? Yeteri kadar prova yaptım mı?

İletişim becerilerim beklentileri karşılar mı? Zaman planlaması sunum öncesi diğer bir işimiz. Ne kadar süreli bir sunum yapacağımızı, araları hepsini önceden planlayarak etkimizi artırmalıyız.

Belirlediğimiz zamana detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*