Home » Genel » idacapital, neden Innovate21st Yatırım ve İvmelendirme Programı’nı başlattı?
idacapital, neden Innovate21st Yatırım ve İvmelendirme Programı’nı başlattı?

Innovate21st Yatırım ve İvmelendirme Programına kozmetik sektöründe artırılmış gerçeklik üzerine çalışan Pulpo AR, lojistik ve depolama alanında pazar yeri mantığıyla hizmet veren Park Palet ve Navlungo, katılmaya hak kazandığı ve üç girişim 450 bin dolar Seri A öncesi yatırım aldı.

Amaç: Yatırımların sürekliliği…

Innovate21st, sosyal etki ve fayda yaratan çalışmaların finansmanında kullanılan etki yatırım modelini kullanan idacapital‘in alt kolu. Şu ana kadar yedi şirkete yatırım yapan idacapital, Cem Baytok ve Anıl Gökçen Körpınar tarafından kuruldu. Şirketin portföyünde PulpoAR, Navlungo ve Park Palet dahil olmak üzere yedi şirket yer alıyor. Baytok, kurucu ortağıyla 12 yıldan beri birlikte çalışıyor. Ortaklar, daha önce yönetici olarak birkaç ayrı girişim sermayesi fonunun içinde yer alıyordu. Daha sonra ikili, 2013’ün sonunda bu şirketi kurdu. Odağı ise Türkiye’de inovasyon, erken aşama yatırımlar ve risk sermayesi segmenti bulunuyor. 

Yeni hızlandırma programıyla daha erken aşama hızlandırma yatırımı yapıyorlar. Cem Baytok ve ortakları aslında bir ihtiyaçtan yola çıktı. Türkiye’de erken aşama girişim sermayesi ekosisteminde girişimlerin yatırım yapılabilirlik seviyelerini arttırmak için büyük ihtiyaç duyulan bir boşluğu dolduruyor. Ona göre yatırım yapılmayan ivmelendirme programlarının verimsiz. Baytok, yatırımı yapanlarında risk sermayedarlarının olması gerektiğini düşünüyor. Çünkü ancak o zaman yatırım yapma zamanını kısalıyor. Tarım-gıda, eğitim teknolojileri, sağlık ve sağlık hizmetleri, iklim değişikliği ve enerji verimliliği… gibi konulara da odaklandıklarını da sözlerine ekliyor. Aslında programın geçen Şubat ayında başlamasını öngördüklerini söyleyen Baytok, “İki yıldır hazırlık yapıyorduk. Tam duyurusunu yapacakken salgından ötürü herkes evlere çekildi” diye konuşuyor. 

Programın sahip olduğu fon büyüklüğü yaklaşık 500 bin dolar. Ama yıl sonunda bu rakamın artması bekleniyor. Bunun nedenini Cem Baytok, şöyle açıklıyor: “Buradaki amacımız, bizim ya da diğerlerinin fonlar üzerinden yatırıma devam edebilmesi… Girişimler, başka değişik fonlardan sermaye yatırımı alabilirler. Ama ön yatırımımızla çok daha güçlü ve büyük şirketler haline dönüşebilir.”

Para nakit olarak veriliyor

Bu programı diğerlerinden ayıran en önemli detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*