Home » Genel » İHKİB’DE YENİ BAŞKANDAN YENİ HEDEF 16 MİLYAR DOLAR ARTI YAZMAK

İHKİB’DE YENİ BAŞKANDAN YENİ HEDEF 16 MİLYAR DOLAR ARTI YAZMAK

Hazır giyim ihracatının amiral gemisi İHKİB’te 3 Nisan’da yapılan seçimle başkanlık koltuğuna oturan Mustafa Gültepe, işe hızlı başladı. Gültepe ve ekibi, halen 17 milyar dolar olan hazır giyim ihracatını ikiye katlayacak ‘Dört Dörtlük Plan’ için kolları sıvadı.

Türkiye’de hazır giyim ihracatının dörtte üçünü gerçekleştiren İHKİB’in yeni Başkanı Mustafa Gültepe düzenlediği basın toplantısında 4 yıllık yol haritasını ve hedeflerini anlattı.

Halen 17 milyar dolar olan hazır giyim ihracatını orta vadede 60 milyar dolara çıkarabilmek için oyun planında değişikliğe gittiklerini hatırlatan Gültepe, “Yeni bir oyun kurgulamak ve iş modelimizi değiştirmek zorundaydık. Hazırgiyim Sektörü Vizyon Belgesi ile stratejimizi yeniden belirledik. Başkanlık görevini üstlenir üstlenmez arkadaşlarımla birlikte yeni strateji çerçevesinde 4 yıllık yol haritamızı oluşturan ‘Dört Dörtlük Plan’ı hazırladık. Şimdi stratejiyi eyleme dökme, yani iş zamanı… Hedeflerimizi gerçekleştirmek için kolları sıvadık” diye konuştu.

ÜRETİMDE VERİMLİLİK ESAS OLACAK, DEĞER ZİNCİRİNİN TÜM AŞAMALARI ENTEGRE EDİLECEK

Dört Dörtlük Plan’ın birinci başlığını ‘üretim’de dönüşümün oluşturduğunu vurgulayan Gültepe, önceliği hazırgiyimde güçlü bir ekosistem tasarımına vereceklerini vurguladı. Üretimde verimliliği temel alacaklarının altını çizen Gültepe, lojistik merkez modelini ve dijital tedarik zinciri yönetimini hayata geçirerek değer zincirinin tüm aşamalarını birbirine entegre edeceklerini söyledi. Gültepe, Dört Dörtlük Plan’ın diğer başlıklarını da şöyle sıraladı:

KÜRESEL ÖLÇEKTE 5 MARKA ÇIKARMANIN ALT YAPISI HAZIRLANACAK

“Ekosistemi geliştirecek ve ileriye taşıyacak kaldıraçlar ikinci başlığımız olacak. Değer zincirinin her halkasında global oyuncular yaratacağız. Toplu ihracat ve hazırgiyim ekosistem koordinasyon merkezi oluşturacağız.Üçüncü adımda tasarımcı-sanayici kazan-kazan işbirliği modelini geliştireceğiz.

Bu modeli Türk Moda Konseyi ve Uluslararası Tasarım Merkezi müfredatı üzerine kurgulayacağız. Tasarımcının yarattığı katma değeri sektöre kazandırarak ihracat değerini büyüteceğiz. Dördüncü başlığımızı sektörün küresel arenadaki algısı oluşturacak. Hazırgiyim endüstrimiz için yeni hikâye yazacağız.

Markalaşma stratejik programını, konsept fuar modelini, global algı yönetimi geliştireceğiz. Bütün bu çalışmalarla ülkemizden küresel ölçekte 5 büyük hazırgiyim markasının alt yapısını oluşturacağız. “

3 yıllık durgunluğun ardından hazır giyim ihracatında 2018’e iyi bir başlangıç yaptıklarını hatırlatan Mustafa Gültepe, detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*