Home » Genel » Instagram, sanatı nasıl şekillendiriyor?

Instagram, sanatı nasıl şekillendiriyor?

Bir süredir ABD’de yeni nesil sanat deneyimi olarak tanımlanan Pop-Up Sanat Müzeleri açılıyor. Bu galeriler, genellikle ziyaretçilerin Instagram’a fotoğraf koyması düşünülerek tasarlanıyor. O nedenle de bu galerilerdeki eserler, ziyaretçilerin esere dahil olabileceği şekilde üretiliyor.

Bu tarz galerilere örnek olarak Museum of Selfies ve Museum of Ice Cream‘i gösterebiliriz. Ancak galeriler bununla sınırlı değil, pizza, renkler ve roze şarap temasına sahip birçok galeri de ziyaretçilere kapılarını açmış durumda. Hatta bu yeni Pop-Up Sanat Galerilerinin sadece ABD’de olmadığını da belirtelim. Şangay’da da The Egg House isimli bir Pop-Up Sanat Galerisi mevcut.

Bu arada ziyaretçilerin sanata dahil olması fikri aslında çok da yeni değil. Estalasyon (Yerleştirme) sanatı uzun süredir, üretilme amacı bu olmasa dahi galerilerde ve sanat evlerinde ziyaretçilerin sanatın bir parçası olmasını sağlıyor. Sosyal ağların hayatımızdaki rolü artış gösterdikçe, kullanıcılar da ziyaret ettikleri müze ve galerilerde enstalasyonlarla birlikte selfie çekip hikayesinde hızlıca paylaşabiliyor.

Aslında ülkemizde bunun en yakın tarihli örneğini Contemporary Istanbul’da gördük. Birçok Instagram kullanıcısı arkadaşlarının hikayeleri üzerinden Contemporary İstanbul’daki eserleri görebildi. Yine de sanat tüketiminin “Pop-Up Müzeler” gibi kısıtlı bir kavrama dönüşmesi, insanı ister istemez Instagram’ın sanatı nasıl şekillendirdiğine dair düşündürüyor. Zira bu pek de sanat içermeyen “Pop-Up Müzeler”in, en fazla 40 dolar olan biletleri aylar öncesinden tükenebiliyor.

Ancak geçmişte IKSV’nin Dijital Medya Yöneticisi olarak görev alan şimdi ise sanat ve kültür sektörünün yeni platformu Kültür Limited‘in kurucusu olarak öne çıkan Emre Erbirer, Pop-Up Müzeleri sanattan çok eğlence olarak sınıflandırıyor:

Bu tür organizasyon ve etkinlikleri “sanat” diye nitelendirmek bence doğru olmaz. Kültürel ve entelektüel bir içerik sunmayan bu gibi müzeler aslında çok da “yeni” olarak nitelendirilemez. Avrupa’nın birçok şehrinde bulunan bira müzeleri, yemek müzeleri ve hatta seks müzeleri yıllardan beri var, bu gibi faaliyetler detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*