Home » Genel » iPad’i verimli kullanmanızı sağlayacak 9 ipucu


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

iPad’i verimli kullanmanızı sağlayacak 9 ipucu

Kimi zaman iPad’de yapacağımız işlemleri daha hızlı çözmek isteyebiliyoruz. iPad’in birbirinden farklı özellikleri sayesinde, ekranı ikiye bölmek, aynı anda farklı uygulamaları açabilmek ya da klavyeyi bir çok farklı amaca yönelik kullanabilmek mümkün. iPad’i daha verimli kullanmak isteyenler için 9 ipucunu okurlarımızla paylaşıyoruz.

1. Küçük pencerede başka bir uygulama açma

iPad ekranınızda bir uygulama açıkken küçük bir pencerede yeni bir uygulama açmak için Apple’ın yukarı kaydırma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için ilk önce ekranı yukarı kaydırarak Dock’ı ortaya çıkarın. Sonrasında Dock’tan açmak istediğiniz ikinci uygulamayı seçin ve ekrana sürükleyerek bırakın. Bu işlemin ardından ikinci uygulamanın yüzen bir sütun halinde ekranda belirdiğini göreceksiniz.

2. İki uygulama için ekranı bölme

Eğer iki uygulamayı aynı anda kullanırken ekranı bölmek isterseniz, Apple’In Split View özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için bir önceki başlıkta bahsettiğimiz üzere ikinci uygulamayı açarken Yukarı Kaydırma özelliğini kullanın. Ardından açılan uygulamanın üzerinde yer alan kaydırma işaretini yukarı doğru çekin. Bu sayede açtığınız uygulama, ilk uygulamanın yanındaki yerini alacaktır. İki uygulamanın arasındaki çizgiyi sürükleyerek, uygulamaların ekrandaki oranlarını ayarlamanız da mümkün.

3. iPad Dock’una uygulama ekleme

iPad’in hemen alt kısmında yer alan Dock, sık kullanılan uygulamalara ulaşmanın en elverişli yollarından biri. Eğer Dock’a uygulama eklemek isterseniz yapmanız gerekn işlem oldukça basit. Öncelikle Dock’a eklemek istediğiniz uygulamaya elinizi basılı tutun. Sonrasına sürükleyip Dock’a bırakın.

4.iPad klavyesini dokunmatik fare olarak kullanma

Dokunmatik ekranlarda imleci oynatmak zaman zaman kullanıcıları zorlayabiliyor. Ancak iPad’in klavyesinin dokunmatik fare olarak da kullanılabilmesi bu zorluğu devre dışı bırakabiliyor. Eğer siz de bu özellikten faydalanmak istiyorsanız izleyeceğiniz adımlar oldukça basit. Klavye görselde görülen şekle gelinceye kadar iki parmağınızı klavyede basılı tutun. Sonrasında klavyeyi dokunmatik fare olarak kullanabilirsiniz.

5. Birden fazla görseli e-postaya sürükleme

2017’de gelen iOS 11 güncellemesi sayesinde e-postaya birden fazla görsel eklemek kolaylaştı. Yukarıda belirttiğimiz üzere ekranınızı ikiye bölerek ya da uygulamayı başka bir pencerede detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*