Home » Genel » İRAN’DAN YAPILAN İTHALATLARDAKİ SORUN ÇÖZÜLDÜ

İRAN’DAN YAPILAN İTHALATLARDAKİ SORUN ÇÖZÜLDÜ

İran, 2015 yılında imzaladığı Tercihli Ticaret Anlaşması çerçevesinde; Türkiye’den İran’a yapılan ihracatlar için Türkiye’deki İran Konsolosluğu’nun tasdikini şart koşan bir karar almıştı. Bu karara karşılık olarak Türkiye de 24 Temmuz 2017 tarihi itibariyle benzer bir uygulamaya gitmiş ve İran’dan yapılan her türlü mal ithalatı sırasında kullanılan faturanın, İran’daki Türk Konsolosluğu’na onaylatılmasını zorunlu hale getirmişti. Her iki ülkenin aldığı bu karar, hem Türk hem de İranlı işadamlarına bürokratik işlemlerden ötürü zaman kaybı ve belgelerle ilgili istenen ödemeler sebebi ile ek maliyet oluşturmaya başlamıştı.

Türk ve İranlı sanayicilere engel oluşturan bu sorunu çözüme kavuşturmak isteyen T.C. Ekonomi Bakanlığı ve İranlı üst düzey yetkililer yapılan görüşmeler neticesinde uygulamanın karşılıklı kaldırılmasına yönelik mutabakata vardı. Mutabakat Ekim ayı başında yazılı hale getirilecek.

Türkiye’nin İran’dan yaptığı toplam 4,7 milyar dolarlık ithalatında 3,6 milyar dolara yakın mineral yağlar dışında (petrol ve türevleri) en büyük payı 500 milyon dolarlık pay ile petrokimyasallar alırken bunları yaklaşık 400 milyon doları bulan metal ve alaşımları izliyor. Türkiye, Avrupa’nın en büyük ikinci plastik mamul üreticisi ülkesi olmasına rağmen yeterli petrokimyasal üretimi olmadığından gerekli plastik hammaddelerin yüzde 85’e yakın bir kısmını ithal ediyor. İran da Türkiye’nin söz konusu plastik hammadde ithalatında yüzde 10’luk pay ile üçüncü sırada geliyor.

İran’a yapılan 5 milyar dolara yakın ihracatta ise altının yanı sıra ağırlıklı olarak makine, tekstil, plastik ürünleri, mobilya ve beyaz/kahverengi eşyalar yer alıyor.

Türkiye sanayisinin ihtiyaç duyduğu hammaddeleri İran’dan ithal ettiklerini ancak bu hammaddelerin Türkiye’de işlenerek katma değer oluşturulup yurtiçi tüketime ve ihracat pazarlarına sunulduğunu söyleyen PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Bizim için özellikle hammaddeyi ithal edip katma değerli bitmiş ürünleri İran’a satmamız açısından çok değerli bir ticarettir. Dolayısıyla bu uygulamanın kaldırılmasının İran İslam Cumhuriyeti’nden hammadde tedarik eden, İran’a bitmiş ürün ihraç eden sanayicilerimiz ve ihracatçılarımız üzerinde etkisi çok olumlu olacak. Ayrıca ticareti yavaşlatan bürokratik engeller ve yıllık yaklaşık 150 milyon lirayı bulan tasdik kesintisi yükü ortadan kalkacak. Böylece işbirliğimiz detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*