Home » Genel » İşimizin Geleceği: Dijital Dönüşüm ve Yetenek Yönetimi


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

İşimizin Geleceği: Dijital Dönüşüm ve Yetenek Yönetimi

McKinsey & Company’de Associate Partner olan Ezgi Demirdağ Saydağ “İşimizin Geleceği: Dijital Dönüşüm ve Yetenek Yönetimi” başlıklı konuşmasında pandemiyle birlikte hızlanan dijital dönşümün iş gücündeki etkisini paylaştı.

Saydağ, Ocak başında sizlere aktardığımız İşimizin Geleceği: Dijital Çağda Türkiye’nin Yetenek Dönüşümü raporunu pandemideki değişimlerle birlikte yeniden yorumladı.

Covid-19 dönemine şirketler nasıl tepki verdi?

Konuşmasının başında şirketlerin Covid-19 dönemine nasıl tepki veridklerini aktaran Saydağ, il etapta şirketlerin ve iş gücünün doğal olarak sağlığını korumaya odaklandığını belirtti. Ardından şirketler dayanıklılık (resilience) kapsamında; “Bu dönemde kaynaklarımızı nasıl etkin kullanırız?” sorusunun cevabına yöneldi. Bu konuda şirketlerin dönemsel planlar yapmaya başladığını söyleyen Saydağ, şu anda yeni normale alışma sürecinde olduğumuzu da ekledi. Şirketlerin son dönemde hem çalışanlarının ruh haline hem de üretkenliğine odaklandığını belirten Saydağ, şriketlerin son adımda pandemi sonrasının, yakın geleceği düşünmeye başladığını açıkladı. Durumu şirketler içim “Diğer sektör ve şirkertlerden geleceğin nasıl şekillenceğini anlamaya çalışıyoruz” diye özetleyen Saydağ, otomasyon ve dijitalleşmeyeyönelik öğrenim ve alışkanlıkların ne kadarının kalıcı olacağını sorguladı.

“Covid-19 öncesi trendlerin Covid-19’un etkisiyle çok daha hızlandığını görüyoruz”

Saydağ, konuşmasında “Covid-19 öncesi trendlerin, Covid-19’un etkisiyle çok daha hızlandığını görüyoruz.” dedi Bu noktada toplantıların, etkinliklerin dijitalleşmesi ve çalışanların kullanılan programlara hızlıca adapte olması gibi örnekler verdi.

Buna ek olarak Saydağ, “Future of Work” çatısında 5-10 sene sonra bizi bekleyen iş gücü ve çalışma anlayışının yakına geldiğini söyledi. Yaptığımız işlerin yarısının otomasyona kalabileceğini söyleyen Saydağ, “bu bizim verimliliğimizi 2 kata çıkartmamızı sağlıyor ve verimlilik; GDP’nin de (büymenin) en önemli kaynağı.” dedi.

FOW is Now!

Tüm sektörlerden kıdemli yöneticiler ile Türkiye’de dijitalleşme ve otomasyon odağından yönettikleri çalışmayı aktaran Saydağ, iş gücündeki 2000 aktivitenin ne kadarının otomasyona devredebileceğini ya da kaybolabileceğini inceledi. Bu kapsamda mevcut trendlerin nasıl hızlanacaği ve iş gücünün hangi yetkinliklerimiz değişeceği sorularına cevap verildi.

Türkiye’de de globale yakın olarak işlerin yüzde 50’sinin otomatize edilme durumu söz konusu. Bu öğretmenlerden, satış ekiplerine kadar pek çok farklı detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*