Home » Genel » ‘Katılım bankacılığı KOBİ’lere daha yakın bir sektör’

‘Katılım bankacılığı KOBİ’lere daha yakın bir sektör’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı Melikşah Utku, İslam Kalkınma Bankası (IDB) Türkiye Ülke Direktörü Saleh Jelassi, Borsa İstanbul Başkanı Hikmet Karadağı, katılım bankalarının genel müdür ve genel müdür yardımcıları, IDB Başkanı Bandar M. H. Hajjar‘ın konuşma ve sunumlarıyla başlayan toplantıda, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de finans sektörüne ilişkin önemli mesajlar verdi.

Gayrimenkul Borsası Kuruluyor

Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) bünyesinde ve üye ülkelerin katılımıyla dünyada ilk kez uygulanacak ve gayrimenkulün uluslararası el değiştirmesini imkân sağlayacak “Gayrimenkul Borsası” teknik çalışmalarının bittiğini, bu ürünle yurtdışında ki yatırımcılarının Türkiye’de gayrimenkulü herhangi bir riske girmeden, tapu ve benzeri kayıt olmadan alabileceklerini belirtti.

Finans sisteminin reel sektöre ve üretime destek olacak bir araç olması gerektiğini dile getiren Canikli; “Türkiye’ nin önü açıktır. Finans sektörü yatırıma destek vermelidir, veriyor da. Bunun en son örneğini kamu destekli kredi kullanımında bankalarımızın 140 milyar liranın üzerinde bir krediyi hızla realize etmesi büyük başarıdır. Böylece bu meblağ çok kısa sürede reel sektör, KOBİ’lere aktarılmıştır. Katılım Bankaları da bu konuda çok sayıdaki firmayı uçurumun kenarından almıştır” açıklamasını yaptı.

“Katılım bankacılığı, kendine özgü ürün ve mevzuat alt yapısını geliştirmeye devam edecek.”

Katılım bankacılığının hızla geliştiğini sektörden daha fazla pay sahibi olması gerektiğini ifade eden Canikli, katılım bankacılığının doğuşu ve gelişiminde toplumun zihnindeki kalıcı önyargılardan arındırılmasının zaman aldığını söyledi. Bu konuda ihtiyaç duyulduğunda gereken her türlü desteği kamu otoritesi olarak vereceklerini vurguladı.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben “Katılım bankacılığı KOBİ’lere daha yakın bir sektör”

Ülkemizde faizsiz finansın 2015′ den bu yana önemli aşamalar kaydettiğini belirten BDDK Başkanı Akben, “Faizsiz Finans Ekosistemi” için Faizsiz Finans Koordinasyon Kurulu oluşturulduğunu ve sektörün mevzuat çalışmalarına başlandığını ve yasal alt yapısının hazır olduğunu söyledi. Mega İslam Bankası merkezinin İstanbul olması için çalışıldığını belirtti. TKBB’ nin detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*