Home » Genel » KOBİlere odaklanan Facebook ile Öne Çıkın etkinliği başladı 


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

KOBİlere odaklanan Facebook ile Öne Çıkın etkinliği başladı 

İki gün sürecek Facebook ile Öne Çıkın etkinlikleri bugün Maslak Uniq’te başladı. Etkinliğin açılışını Facebook Ülke Müdürü Derya Matraş yaptı. WhatsApp, Facebook ve Instagram ile yeni ülke ve şehirlere ulaşmanın öneminden bahseden Matraş, Türkiye’deki 3 milyon KOBİ’den 1.7 milyon’unun Facebook’ta yer aldığını belirtti.

Matraş, bu KOBİ’lerin yüzde 90’ının ise işlerini büyüttüğünü ve daha fazla çalışan istihdam etmeye başladıklarını dile getirdiğini paylaştı. Açılış konuşmasında başarı hikayelerine de yer veren Matraş Teknasyon ve İznik Works işletmelerinin büyüme detaylarını aktardı.

2013 yılında sadece 2 genç kurucu ortağın çalıştığı Teknasyon’un şu anda 200 çalışan ile 150 ülkede 49 dilde 80 milyon müşteriye hizmet verdiğini söyledi. İznik Works’ün kurucusu İsmail Matraş ile Facebook CMO’su Antonio Lucio’nun birlikte çekilmiş fotoğrafını da katılımcılarla paylaşan Matraş, İznik Works’un satışlarının yüzde 80’inin Instagram, Facebook ve Whatsapp üzerinden yurtdışına gerçekleştirildiğini ifade etti.

Yeni başarı hikayeleri yaratmaya odaklarını belirten Matraş, bu sene 20 bin kişiyi eğitmeyi planladıklarını duyurdu.

Facebook İstasyon Türkiye’de Açılacak

Etkinliğe TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar da konuşmacı olarak katıldı. Facebook’un Türkiye ekonomisi için önemine değinen Acar, Türkiye’nin enflasyon problemi esnasında oluşan rekabetin tüketici refahını sağladığını dile getirdi. Acar, KOBİlerin önce İstanbul sonra da dünyaya satış yapmasıyla bölgesel kalkınmanın desteklendiğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca Facebook’un dezavantajlı grupların ticari faaliyette bulunmasını sağladığını dile getiren Acar, Facebook araçlarının kadın üreticilerin ekonomik özgürlüğüne erişmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti. Şimdiye kadar 5 bin kadına eğitim verdiklerini söyeleyen acar, programın 2. döneminde Türkiye’nin büyük ilçelerine gidileceğini ifade etti. Bu kapsamda Acar, Türkiye’de bir Facebook İstasyon açılacağını da duyurdu. Facebook İstasyon’da hem girişimlerin hem de KOBİlerin desteklenmesi bekleniyor.

Facebook’tan 20 bin kişilik istihdam hedefi

Etkinlikte Facebook Topluluk İlkeleri Yöneticisi Çağatay Pekyörür, Türkiye’deki işsizliğin artışına dikkat çekerek Facebook’un şimdiye kadar 209 bin kişinin istihdam edilmesine katkıda bulunduğunu hatırlattı. Eğitim ve desteklerinin 20 şehirde devam edeceğini detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*