Home » Genel » Mark Zuckerberg’in meclisteki ifadesinin bizlere söylemediği şey

Mark Zuckerberg’in meclisteki ifadesinin bizlere söylemediği şey

Mark Zuckerberg'in meclisteki ifadesinin bizlere söylemediği şey

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in meclisin önüne çıkmadan önce yazılı olarak sunduğu ifade birçok analitik bakış açısı içeriyor. Ancak ne yazık ki bunların arasında Facebook’un sosyal ağın temelini çürüten esas problemi ele alınmıyor.

Zuckerberg’in açılış kısmında yer verdiği açıklamalar çoğunlukla Facebook’un tarihsel sürecini anlatıyor. Zuckerberg ifadesinde son iki yılda gerçekleşen olayların şirketin itibarına ve hisse değerlerine nasıl zarar verdiğini de belirtiyor. Bu anlamda Zuckerberg’ün, şirketini tarih sahnesinde silme yetkisine sahip meclis üyelerine karşı iki farklı konuda savunduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan biri kullanıcı gizliliği diğeri ise platform bütünlüğü.

Zuckerberg verdiği ifadede üçüncü parti uygulamaların kısıtlanması ile sahte hesaplarla ve yayılan yanlış bilgilerle mücadele etme konusunda Facebook’un son zamanlarda yaptığı yeniliklerden de bahsetti. Bu adımların Zuckerberg’ün şu anki güvencesini oluşturduğunu söylemek mümkün.

Facebook artık kar etmeyi bir kenara bırakarak, yeni araçlar geliştirmek üzere yeni bir ekip oluşturarak kullanıcı verilerini kötü niyetli oyunculardan korumak için harekete geçiyor. İşin üzücü tarafı ise Facebook’un aslında bunu daha önce de yapabilir durumda olması ancak yapmaması. Facebook, ABD seçimlerinden önce platformdaki kötü oyuncuların kökünü kazımak için adımlar attı ve bu konuda şimdiye kadar olduğundan daha fazla adım atmaya başladı. Görünen o ki; attığı ilk adımlar dahi yetersiz kalıyordu.

Bu noktada Zuckerberg’ün yazılı ifadesinden alıntı yapmakta fayda var:

Önceliğimizin ne olduğu konusunda net olmak istiyorum: topluluğumuzu korumak, karlarımızı maksimuma çıkarmaktan daha önemli.

Bu açıklama aslında Facebook’un şimdiye kadar topluluğu korumaktan çok karı maksimuma çıkarmaya odakladığının da bir göstergesi. Facebook’un karşılaşacağı bir başka sorun ise kullanıcıların bundan sonra kendilerini Facebook’tan korumak üzere hareket etmesi. Yaşanan son skandal, Facebook’un kullanıcıları hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunu ve aslında kullanıcıların verdikleri bu bilgiler konusunda ne kadar az kontrol sahibi olduğunu gösterdi.

Aslına bakarsanız Zeynep Tüfekçi’nin de Wired’daki köşe yazısında değindiği üzere Facebook’un en baştan beri problemi buydu:

Bundan sonra Facebook’un 2 milyardan fazla kullanıcıyı gözetlediği ve detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*