Home » Genel » Mox Bank CEO’su Deniz Güven: “543 günde 0’dan banka kurduk.”
Mox Bank CEO’su Deniz Güven: “543 günde 0’dan banka kurduk.”

Dün başlayan Webrazzi Summit 2020, ikinci gününde de tüm hızıyla devam ediyor. Webrazzi kurucu ve CEO’su Arda Kutsal ve Mox Bank CEO’su Deniz Güven‘in katılımıyla gerçekleşen 0’dan Banka Kurmak oturumunda Fintechler için  Güney Doğu Asya pazarındaki ilgi çekici fırsatlara yer verildi. 

Arda Kutsal’ın sorusu üzerine Mox Bank‘i ve girişimin kısa sürede gerçekleşen faaliyetlerini aktaran Deniz Güven, “543 günde 0’dan banka kurduk.”dedi. Mox Bank’in sadece bir mobil uygulama değil, tüm bankacılık sistemlerinin baştan aşağı yeniden yaratıldığı yeni nesil bir banka olduğunu söyleyelim.

Hong Kong’taki yasa düzenleyici kurumlar ve bankacılık sistemleriyle uyumlu bir şekilde çalışan Mox, tamamen cloud üzerinde çalışan modern bir teknoloji üzerine kurulu. Tüm müşteri deneyimini farklı bir şekilde konumlandırmak isteyen Mox, kurum içindeki çalışanların yetenekleriyle de bankacılık alanına yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

Mox Bank’in güncel rakamları 

Hong Kong’ta bankacılık lisansı alan Mox Bank, 3-4 kişilik ekibiyle başladığı yolcuğunu, Hong Kong ofisindeki 191 kişi, Çin’den ve Vietnam’dan destek veren 70 – 80 kişilik mühendis ekibiyle devam ettiriyor. 

Mox Bank’in Mart ayında duyurulmasının ardından 22 Eylül’de yani tam 1 ay önce tüm kullanıcılara açıldığını belirtelim.  Şirket, bu bir ay içinde 7.4 milyon nüfusa sahip Hong Kong’ta müşteri sayısını 35 binin üzerine taşıdı. Mox Bank’te tutulan para miktarı ise ortalama 74 bin Hong Kong dolarına ulaştı. Bu miktarın 75 bin TL’ye denk geldiğini de belirtelim. Pek çok challenger bank ve fintech 3-4 yıl içinde bu miktara ulaşamayabiliyor.

Bankanın bu hızlı yükselişinde bankanın kurucuları arasında yer alan Telekom markası HKT’nin ve Standard Chartered’ın Hong Kong’ta en çok güvenilen markalar olması önemli bir etken. 

Mox Bank tarafından geliştirilen servisler de kullanıcıların bu yeni nesil bankaya para getirmesini kolaylaştırıyor. 

Mox Bank ürün geliştirme süreçleri

Ürün geliştirme süreçlerinde hızlı büyüme stratejisi yerine dış kaynak kullanımını tercih ettiklerini belirten, Güven, dış kaynak kullanımının pandemi gibi kriz zamanlarında çok kıymetli olduğunu vurguladı. Bununla beraber çekirdek bir takım detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*