Home » Genel » Pandemi melek yatırımcıların kararlarını nasıl etkiledi?


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Pandemi melek yatırımcıların kararlarını nasıl etkiledi?

Salgın, birçok sektörün 2020 planlarını etkiledi. Birçok sektör, kendi yeni normale alıştırmak, bu dönemden az hasarlı çıkma adına bir dizi önlemler aldı. Teknoloji sektörü de yatırımları durdurmadan bu yeni şartlara uygun stratejiler geliştirdi. Üç aylık karantina dönemi beklenilenin aksine oldukça verimli geçti. Peak’in exiti ile heyecanlanan girişim ekosisteminde 2020’nin ilk altı ayında yapılan yatırım 80 milyon doların üstünde oldu.

Üç girişimciye yatırım yaptım

Yatırımcı ve iş insanı Hande Enes, bir yatırımcı gözüyle karantina dönemini “Bu hazırlıkların gerektirdiği maliyetler için portföy içi yatırım yaptım çünkü müşteri edinmenin ve elde tutmanın en uzun süreli bağ oluşturacağı dönem.” diye tanımlıyor. Salgın öncesinde yatırım sözü verdiğim üç girişimciye de yatırım yaptığını söyleyerek konjonktürel kararlar veren bir yatırımcı olmadığını söylüyor. Burada tam olarak ne demek istediğini ise şöyle açıklıyor:

Mesela ”Covid çıktı, sağlığa yatırım yapayım” gibi düşüncem kesinlikle yok, ben zaten Covid’ten önce de sağlığa yatırım yapıyordum ve sonrasında da yapmaya devam edeceğim. Dünyanın nereye evrileceği ile ilgili bir öngörüm ve bunun üzerine kurulu bir vizyonum var, örneğin Big Tech’lerin monopoly olmalarının gündeme geleceğini önceden tahmin ettiğimden, üç sene önce bu konuda yatırım yaptım.

Entellektüel tavır…

Enes, salgın başladığında, geçmiş salgınlar ve sosyolojik etkileri konusunda ulaşabildiği hemen hemen tüm kaynaklara ulaşmaya çalışmış. Hatta görüşüne değer verdiğim bazı sosyolog, nörolog ve tarihçilerle de çok değerli görüşmeler gerçekleştirmiş. Toplum ve insan psikolojisi/davranışı üzerine çok daha geniş bakış açısıyla değerlendirme yapma imkanım olduğunu belirtiyor. “Dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün bunun bir pandemi olup olmadığını anlamasına kadar geçen sürede, bizim portföy olarak stratejilerimiz hazırdı, new normal (yeni normal) diye bir şeyi birinin hazırlayıp bize sunmasını beklemedik, proaktif bir pozisyon alarak biz hazırladık ve müşterilerimize sunduk” diye konuşuyor.

“Uzaylılar gelse bile”

Ona göre dünya değişimin arifesindeyken insanlar ve kurumlar değişimin dışında kalma korkusundan teknoloji yatırımlarına ilgi duyuyor ve duyacak. “Çok yoğun “ilk yatırım” haberleri duyulduğunu ve yatırım yapacağım kurumların çoğalmasını çok arzu detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*