Home » Genel » Paylaşımlı yaşam alanları, konut sahipleri için bir tehdit mi?
Paylaşımlı yaşam alanları, konut sahipleri için bir tehdit mi?

Alternatif ekonomi ağını ifade eden paylaşım ekonomisi, insanların birbiriyle ürün ya da hizmet değiş tokuşu olarak tanımlanabilir. Paylaşımlı çalışma alanı, ev, araç ya da personel kullanımını ön plana çıkaran bu kavramın içine yeni bir kavram dahil oldu: Paylaşımlı yaşam alanları yani co-living…

Geleneksel ev sahipliğine farklı bakış açısı

Yeni dönemin konut düzenlemesi olarak da nitelendirilen bu kavram, bir apartman dairesini veya evi tek tek kiralamak yerine, insanların tek çatı altında bir arada yaşadıkları bir ortak konut konsepti olarak tanımlanıyor. Özellikle büyük şehirlerdeki artan yaşam maliyetleri ve geleneksel ev sahipliğine farklı bir bakış açısı getirecek.

Genç profesyoneller, serbest çalışan ve geliri 40 bin dolar ila 80 bin dolar arasında olan Y kuşağını hedefleyen paylaşımlı yaşam platformları, kiracıların kendi yatak odasına sahip olduğu ama bir taraftan mutfak, oturma odası ve diğer olanaklar gibi bir evin veya apartman biriminin ortak alanlarını diğer kiracılarla paylaştırıyor. Y Kuşağı’nın birçoğu öğrenci yurdunda kalma deneyimine sahip olan bu kuşak için yeni eğilim pek de yabancı değil.

Daha sosyal bir yaşam…

Bu konsept, konut kiralama ve yaşam maliyetleri yüksek olan büyük şehirlerde kiralama paradigmasını değiştiriyor. Çünkü günümüz şartlarında daha fazla esneklik ve hareketlilik gerektiren işler nedeniyle  konaklamaya hazır mekanlara olan talep büyük ölçüde arttı. Bu ihtiyaçtan yararlanarak, ortak yaşam alanları, uygun bir maliyetle çeşitli olanaklarla kiralama çözümleri sunuyor. Pahalı şehirlerde yaşayabilme imkanı, şehir merkezindeki olanaklara erişim kolaylığı, temizlik hizmetleri, çamaşırhane, ücretsiz kablosuz internet  gibi avantajlar sağlıyor. Orada konaklayanlar, sadece yaşam alanlarını birbirleriyle paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda benzer ilgi ve mesleklerdeki insanlarla da etkileşime girmesine neden oluyor. 

Üç yıl içinde daha da yayılacak

Özellikle ADB, İspanya, Kanada, Tayland gibi ülkelerde yeni paylaşımlı yaşam alanları yayılmaya başladı. ABD’de önümüzdeki üç yıl içinde bu tip alternatif yaşam alanlarında yaşayan kişi sayısının üç katına çıkacağı konuşuluyor. Dünyada yavaş yavaş yayılan ve Türkiye’de henüz bir karşılığı olmayan bu kavramın, Airbnb kısa vadeli kiralama ve Wework ofis paylaşımı gibi paylaşım ek detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*