SiberBulucu.Com

Faydalı İnternet Bulucusu...

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 98 milyon TL’lik ceza
Şubat 14, 2020 Genel

Rekabet kurumu bugün paylaştığı bir tweet ile Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçlandığını duyurdu.

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı.https://t.co/G5WeQ0JJR5

— Rekabet Kurumu (@RekabetKurumu) February 14, 2020

Rekabet kurulu sitesinde yayınladığı bir belge ile Google’a 98 milyon TL’lik ceza kestiğini açıkladı. Sitenin ön bilgilendirme kısmında Rekabet Kurulu şu ifadelere yer veriyor:

13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.

Hatırlarsanız geçtiğimiz yılın Aralık ayında Rekabet Kurulu’nun Google’a ceza kesmesiyle Google’ın Türkiye’deki Android cihazlara destek vermeyeceğine yönelik söylenti gündeme bomba gibi düşmüştü. O dönem, 93 milyon TL olan ceza karşısında Google açıklama yaparak Türkiye’deki kanunlara uyum göstereceklerini ve ülkeden çekilmeyi düşünmediklerini dile getirmişti.

13.02.2020 tarih, 20-10/119-69 sayılı kararın açıklama metnine baktığımızda Google’ın genel arama hizmetleri ve çevrim içi alışveriş karşılaştırma hizmetleri pazarlarında hâkim durumda olduğuna OYBİRLİĞİ ile karar verildiğini görüyoruz.

Aynı şekilde metinde Google’ın, alışveriş karşılaştırma hizmeti sunan rakiplerini rekabette dezavantajlı konuma düşürerek rakip teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırmak ve alışveriş karşılaştırma hizmetleri pazarındaki rekabetin bozulmasına yol açmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine OYBİRLİĞİ ile karar verildiği belirtiliyor.

Metnin devamında ise şu ifadelere yer veriliyor:

Bu nedenle, 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası, üçüncü fıkrasının (b) bendi ve 7. maddesinin birinci fıkrası uyarınca 2019 mali yılı sonunda detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

SiberBulucu.Com © 2019... ALL RIGHTS RESERVED... SiberBulucu.Com dış linklerdeki ve kaynaklardakı içerikler, alıntılar için sorumlu değildir!...

Gizlilik politikası
*