Home » Genel » Sadık Ventures, 10 yıl içinde girişimlere 20 milyon dolar kaynak sağlayacak
Sadık Ventures, 10 yıl içinde girişimlere 20 milyon dolar kaynak sağlayacak

Sadık Ventures, yeni sayılabilecek girişim sermayesi şirketlerinden biri olsa da şimdiye kadar yurt içi ve yurt dışında toplam 5 şirkete yatırım yaptı. Yatırım yaptıkları şirketler arasında; Remote Team, Partner Republic, Reneva, FireFly, AppLovin ve Coursera var.

İlk aşamada 6 milyon dolarla işe başlayan şirket, bu miktarı 10 yıl içinde 20 milyona çıkaracaklarını söyleyen şirketin kurucusu Canberk Mersin, “Ama asıl amacımız girişimlere yatırım yapmaktan çok, girişimler ile global yatırımcılar arasında köprü olmak” diye konuşuyor.

3. Nesil’le gelen internet yatırımları

Sadık Venture, Sadık Grubu’nun dördüncü nesil üyelerinin kurduğu yatırım şirketi… Hacı İrfan Mersin tarafından 40 liralık sermaye ile temelleri atılan grup, Türkiye’de İnternet ekosistemin gelişmesi için bu işe giren özel sektör temsilcilerinden biri… Bu işe girmelerini sağlayan kilit isim ise Canberk Mersin… Mersin, henüz öğrenciyken çeşitli şirketlerde çalışarak deneyim kazanmış. Staj yaparken ileride yatırım yapma ihtimali olan sektörlerde çalışmaya özen göstermiş.

“Yatırım yönetme işini seviyorum”

“Grup içindeki bu değişim benimle başladı. Üniversite zamanında girişimciliğe olan ilgim, o dönem birkaç tane proje araştırması yapmıştım” diye konuşan Canberk Mersin, bu alana yatırım yapmayan şirketlerin her geçen gün pazarda yer alma şansının azaldığını düşünüyor. Artık yeni dönemle teknoloji önemli yer yerde konumlanıyor. Bir taraftan da yatırım yönetme işini de sevdiğini söylüyor. Bu işe tam zamanında başladıklarını söyleyen Mersin, bu doğrultuda yatırımlarını yaparken 500 İstanbul gibi yatırım fonlarıyla hareket ediyor.

Sadık Ventures’ın karar mekanizmasında, aile bireyleri dışında bu işte tecrübeli insanlar da yer alıyor. İlk yatırım tamamen uzaktan çalışan ekipler için geliştirilmiş bir personel yönetimi platform Remote Team ile başladı. Bu girişimde Webrazzi’nin de yatırımcı olarak yer aldığını hatırlatalım. Veri bazlı müşteri deneyim tasarımı yapan Partner Republic’te ise hem kurucu ortak hem de yatırımcı olarak yer alıyorlar. Yatırım ortakları arasında Civan Sözkesen de var.

ABD’deki yatırımlar…

Sadık Ventures, ABD’de güçlü fonlarla yaptığı detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*