Home » Genel » Sağlık teknolojisinde ülkemizde öne çıkan girişimlerden: Surtigate


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Sağlık teknolojisinde ülkemizde öne çıkan girişimlerden: Surtigate

Üniversite, sanayi ve erken aşama yatırım fonu ortaklığında kurulan Sabancı Üniversitesi spinoff’u Surgitate, cerrahi ve tıbbi eğitimde kullanılmak üzere insizyona ve sütürasyona gerçekçi tepkiler veren sentetik kadın memesi üretiyor. Beş kıtada 12 ülkeye satış yapıyor. Ekim ayında Kanada’ya satış yapılmaya başlanacak.

Şirketin kurucusu Özge Akbulut, neden meme yapıyor? Bu soruya şöyle cevap veriyor: “Her sekiz kadından biri meme kanseri… Dünyada her sene 1,7 milyon vaka var. Benim için bu en önemli neden… Kadınların bu hastalık sonrası hayatlarına dönmeleri, geçirdiği operasyonun hem estetik hem de tıbbi başarısına bağlı. ”

Yarık dudak da üretecek

Surgitate, silikon bazlı formülasyonlar geliştiriyor. Sadece silikon da yok. Bunlar kompozit malzemeler… Başka fiber tekstil gibi şeylerde bu malzemeler içerisine giriyor. Akbulut, başka organları da meydana getirebildiklerini söylüyor ve ekliyor: “Mikrocerrahi modeli var, ultrason için geliştirdiğimiz bir meme modeli var. Şimdi Hacettepe Üniversitesi’yle TÜBİTAK’tan proje aldık. Yarık dudak modeli tasarlayacağız.”

Eğitimin ulaşılabilir olmasından yana

Şirket, tıbbi eğitiminde kullanılan materyallerin fiyatlarını ucuzlatmayı vadediyor. Akbulut, bu eğitimin oldukça pahalı olduğunu söylüyor. Bu nedenle tıp fakültelerinde ve hastanelerde cerrahlar, yeteneklerini geliştirmek için fırsat bulamıyor. Tıp eğitiminin ulaşılabilir olmasından yana olduğunu belirten Akbulut, ‘akıllı ortaklıklar’ sayesinde yalın tasarım konusuna kafa yorarak hem kendi maliyetlerini hem de satış fiyatını düşük tuttuklarını kaydediyor.

Çocukluğundan beri mühendis olacağını biliyordu

Sabancı Üniversitesi Malzeme ve Nano Mühendislik Bölümü’nde öğretim üyesi olan Doçent Dr. Özge Akbulut, 2004’te aynı bölümden mezun oldu. Mühendis olmasının tesadüf olmadığını söyleyerek çocukluk yıllarını şöyle hatırlıyor: “Küçükken de meraklı olduğunu, zamanını lego ve bloklarla oynayarak geçirdiğini belirtiyor”

MIT ve Harvard çıkışlı

Okulu bitirdikten sonra Boston’daki MIT’ye direkt doktoraya gitti. Doktoraya 2009’da bitirdi. Buradan post-doc için Harvard’a geçti. 2012’de Sabancı’ya döndü, okulda yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. Yurt dışında kalmayı düşünmediğini söylüyor. Türkiye’ye dönmüştü, çünkü yaratmak istediği etkinin buradan daha kuvvetli olacağına inanıyordu. Kendisini ürün tasarlamayı detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*