Home » Genel » Sebze bileşenlerinden et üreten Beyond Meat halka arzdan 200 Milyon dolar toplamayı bekliyor


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Sebze bileşenlerinden et üreten Beyond Meat halka arzdan 200 Milyon dolar toplamayı bekliyor

Yakın zamanda Beyond Burger markasıyla ABD’deki marketlerin gıda raflarında yerini alan sebze bileşenlerinden üretilen et markası Beyonda Meat, halka arz için hisse fiyatlarını açıkladı. Halka arzdan burger, tavuk ve sosis ürünleri sayesinde 200 Milyon dolar yatırım almayı bekleyen Beyond Meat, üst limtiti hisse başına 21 dolar olmak üzere 8.75 milyon hissesini satışa çıkaracak.

Beyond Meat’in bu fiyatlandırmayla birlikte 1 Milyar dolar değerlemeye ulaşacağını söylemek mümkün. Girişimin halka arzı, Pritzker ailesinin servetini yöneten Chicago’lu yatırım firması DNS Capital ve eski McDonalds yöneticisi Don Thompson’ın kurduğu Cleveland Avenue için beklenmedik bir takih kuşu olarak nitelendirilebilir. Bu tanım aynı zamanda girişim sermayesi firmaları Kleiner Perkins ve Obvious Ventures için geçerliliğini koruyor.

Üstelik Beyond Meat’in halka arzından faydalanacak olan şirketler bununla da sınırlı değil. 2016’da girişime yatırım yapan ve et üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteren Tyson Foods’un yatırım departmanı da halka arzdan yararlanacaklar arasında yer alıyor.

Girişime, Obvious Ventures, Kleiner Perkins, Cleveland Avenue, DNS Capital, Tyson Ventures, Bill Gates ve S2G Ventures dahil olmak üzere birçok şirketin toplamda 122 milyon dolar yatırım yaptığını hatırlatalım.

Gelirlerinde düzenli olarak artış görülen Beyond Meat, 2016’da ürünlerini satmaya başladığında 16.2 milyon dolar gelir elde ederken, 2018’de gelirlerini 18.9 milyon dolara taşımayı başardı. Yine de şirketin ciddi anlamda giderlere sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Öte yandan şirket, 2017’de 30. 4 milyon dolarlık operasyon maliyetini, 2018’de 29.9 milyon dolara düşürebildi.

Beyond Meat halka arz ile birlikte hisselerini satışa çıkaran ilk sermaye destekli alternatif et şirketi ünvanına kavuşuyor. Yine de şirketin bu konuda yalnız olmadığını hatta bu alanda faaliyet gösteren ve hisselerini satışa çıkarmayı bekleyen birçok girişim olduğunu hatırlatalım. Örneğin alternatif burger üreten Impossible Foods iyi finanse edilmiş bir girişim olarak öne çıkarken, tat verici ürünlerinde dahi hayvan katkısı kullanmayan Just, ilerleyen süreçte et üretim sürecini laboratuvara taşımayı hedefliyor.

ABD’deki tüketicilerin sadece 2017 yılında et detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*