Home » Genel » Sedat Yıldırım: “Süpermarket kavramının dijitale dönüşmesi hepimizin normali olacak”
Sedat Yıldırım: “Süpermarket kavramının dijitale dönüşmesi hepimizin normali olacak”

Türkiye’nin en etkili internet konferansı Webrazzi Summit 2020, son hızda başladı. Gün içinde ve ertesi gün boyunca perakendenin dijital dönüşümünden, e-ihracata, mobilden, yapay zekaya ve yatırım ekosistemine dair birçok konu, Türkiye ve dünyadan alanında uzman konuşmacılarla beraber konferansımızda mercek altına alınacak.

Perakende tanımı kökten değişiyor

Webrazzi Summit 2020’de Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin ardından, istegelsin kurucusu ve CEO’su Sedat YıldırımYeni normalin dikkat çeken oyuncusu: Online süpermarket” adlı sunumu ile Disrupt sahnesindeydi. Perakende tanımını kökten değiştirmeyi hedefleyen ve son dönemki rakamlarına baktığımızda bu konuda fazlasıyla başarılı olan istegelsin, ilk olarak 2018 yılının aralık ayında test aşamasındaydı. 2019 Ocak’ta Anadolu yakasında canlı yayına alınan istegelsin, yine 2019 Ocak’ta Avrupa’da canlı yayına alındı. 15 Mayıs 2019’da tüm İstanbul’da hizmet vermeye başlayan online süpermarket istegelsin, şimdi ise Ankara ve Bodrum’da da aktif.

3 milyondan fazla indirilme, yüzde 98 müşteri memnuniyeti

3 milyondan fazla indirilme, 1 milyon 500 bin üyesi bulunan istegelsin yüzde 98’lik bir müşteri memnuniyetine sahip. Bunun da fazlasıyla kayda değer bir dilim olduğunu söyleyebiliriz. 750’den fazla çalışanı bulunan istegelsin, 240’dan fazla tedarikçi ile çalışıyor. istegelsin’in 14 dağıtım merkezi ve 1 ana deposu bulunuyor. 

Süpermarket 100 senelik bir kavram, ancak yeni yeni dijitalleşiyor

Sedat Yıldırım, süpermarket kavramının 100 yıllık olduğunu; günümüzdeki tanımıyla ilk süpermarketin 1916 yılında hayata geçirildiğini söylüyor. E-ticaret yıllardır hayatımızda olmasına ve giysi, kitap, elektronik ürünler gibi hemen hemen her şeyi online olarak satın almamıza rağmen peyniri, domatesi kısacası bilimum taze gıdayı marketlerden almaya devam ediyoruz. 100 sene sonra bile bunun tam anlamıyla değişmemi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak istegelsin, bunu kökten değiştirmeyi ve dijitalleştirmeyi odağına alıyor.

Süpermarket kavramı 3 ayda 10 yıllık büyüme yakaladı

Covid-19’un da etkisiyle online süpermarket kavramı 3 ayda 10 yıllık büyüme yakaladı. Dünyada e-ticaretin toplam süpermarket pazarındaki payı ise bu süreçte inanılmaz arttı. Ülkemizde e-ticaret penetrasyon oranı pandeminin etkisiyle 100’de 1’e yükseldi, ki bu kavram önceden 1000’de detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*