Home » Genel » Sıfırdan 734 milyar dolar gelire iPhone’un on yıllık yolculuğu

Sıfırdan 734 milyar dolar gelire iPhone’un on yıllık yolculuğu

Sıfırdan 734 milyar dolar gelire iPhone'un on yıllık yolculuğu

Bugünden tam 10 yıl önce, 29 Haziran 2007 tarihinde gelecek 10 yılın teknoloji dünyasını etkisi altına alacak ilk iPhone modeli Steve Jobs tarafından tanıtıldı. 10 yıl içinde milyonlarca insanın teknoloji ile ilgili düşüncelerini değiştiren ve bir cep telefonu olmanın yanı sıra günlük yaşantımızda en çok kullandığımız eşyalardan olan akıllı telefon kavramını yaratan iPhone, sadece biz kullanıcıların telefon kullanımını değil Apple’ın da işleyişini değiştirdi.

iPhone için akıllı telefon kavramını yaratan cep telefonu demenin biraz iddialı olduğunu farkındayım. Keza iPhone tanıtılmadan önce de cep telefonu pazarında akıllı telefon modelleri bulunuyordu. Fakat 2007 yılındaki akıllı telefon modellerinin bugün kullandığımız telefonlarla pek bir ilgili yoktu.

Bu nedenle iPhone için akıllı telefon kavramını yaratan model veya bugün kullandığımız akıllı telefonların atası demek yanlış olmayacaktır. Akıllı telefonlar derken sadece iPhone modellerini kastetmediğimi de ekleyeyim, iPhone sadece Apple’ın değil en büyük rakipleri de olmak üzere tüm telefon üreticilerinin akıllı telefon anlayışını değiştirdi.

Bir zamanlar sadece arama ve mesaj atmak için kullanılan akıllı telefonlar, bugün neredeyse aklınıza gelebilecek her şeyi yapabiliyor. Tabii ki akıllı telefonların bu yetenekleri mobil uygulamalar sayesinde kazandığını da unutmamak gerekir.

Bugün başla başına devasa bir pazar haline gelen mobil uygulamalar, 2017 yılındaki güçlerini iPhone’un tanıtılmasına ve uygulama ekosistemini geliştirmesine borçlular. iPhone tanıtıldıktan sonra teknoloji dünyasında pek çok şey değişti fakat bu yazımızda Apple’ın yaşadığı değişime odaklanmak istiyoruz.

iPod katili

Öncelikle bugün Apple diyince aklınıza iPhone’un geldiğinin farkındayım fakat 2007 yılında Apple dendiğinde akla iPhone değil iPod geliyordu. İnsanların müzik dinleme alışkanlıklarını değiştiren iPod, Apple’ın gelirlerinin oldukça büyük bir kısmını oluşturuyordu.

29 Haziran 2007 tarihinde Apple’ın hisse senedi fiyatı 15.75 dolardı, bugün ise Apple’ın ise Apple’ın hisse fiyatı 145.83 dolar. 2007 yılında 24.6 milyar dolar gelir ve 3.5 milyar dolar kâr elde eden Apple’ın iPhone’un liderliğinde geçen 9 yılın ardından geçtiğimiz yılı 215.6 milyar dolar gelir ve 45.7 milyar dolar kâr ile kapattı.

iPhone detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*