Home » Genel » Silikon Vadisi kabuk değiştiriyor


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Silikon Vadisi kabuk değiştiriyor

Silikon Vadisi kabuk değiştiriyor

Değiştirmek istediğiniz dünyanın değişimi olun” dünyanın en sevilen yatırımcılarından 500 Startups’ın yeni CEO’su Chrintine Tsai’nin 500 blogundan paylaştığı açıklama notu bu şekilde başlıyor. Christine, girişimcilere ısrarla verdiği bu tavsiyeyi bu kez kendisi izliyor. Christine, Asya kökenli ve kadın, yani aslında Silikon Vadisi’nin temsiliyet sorunun da timsali. Şimdi değişimi temsil ediyor. Silikon Vadisi’nin sevgilisi, Dave McClure’un -beyaz bir erkek, süper melek yatırımcı- yerini alıyor.

Odadaki filin adını koymak

Dave McClure, sadece Silikon Vadisi’nin değil küresel teknoloji ekosisteminin en sevilen isimlerinden biri. İstanbul’da Webrazzi Ofisi’nden Brezilya’ya ve Güney Kore’ye dünyayı dolaşıp, 500 Startups’ı bir love mark haline getirdiğini biliyoruz. Ancak bu gücünü kadınları sömürmek için kullandığı ise yeni öğrendiğimiz bir haber. Zira teknoloji ekosisteminin kadın-erkek eşitliği açısından en az 50-100 yıl geriden geldiği, yıllardır konuştuğumuz “odadaki fil” muhabbeti gibi: Görmezden gelinmiyor ancak kimse açık açık konuşamıyor da…

Story went live only a few hours ago and so far 2 more women have told me they had similar/worse experiences with @davemcclure. Both WOC.

— sarah kunst (@sarahkunst) July 1, 2017

Sessizlik için en yalın açıklama, erkek egemen gücün erkekleri korumaktan ve kadınları bir tehdit olarak görmekten başka bir işe yaramaması. Tabular ya da bug’lar oluşturan kültürü yeniden yapmaktan başka çare yok. İyi haberse şu; teknoloji sektöründe giderek artan sayıda kadın, sessizliği bozuyor. 500 Startups’a başvuran yüzlerce kadından biri Dave’in Facebook Messenger’dan attığı “Seni işe mi alsam yoksa sana asılsam mı karar veremiyorum” şeklinde fazla samimi, fazla cesur, fazla iktidar, fazla fazla mesajını ifşa ediyor. Elbette başka cesurlar kadın da var…

Şirketine karşı cinsiyetçilik suçlamasıyla dava açan Kleiner Perkins yatırımcı ortağı, Trendyol’un da yönetim kurulu üyelerinden Ellen Pao, Uber’de yazılım mühendisi olarak çalışan Susan Fowler, Tesla mühendisi AJ Vandermeyden ve adını bildiğimiz ya da bilmediğimiz onlarcası konuşmaya başlıyor. Sesin yankısı güçlü olacak.

Bu bir detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*