Home » Genel » Sözleşmelerde Türk Lirası dönemi bilişim sektörünü nasıl etkileyecek?


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Sözleşmelerde Türk Lirası dönemi bilişim sektörünü nasıl etkileyecek?

Sözleşmelerin Türk Lirası üzerinden yapılacak olması, teknoloji sektörünü oldukça etkileyecek bir karar olarak karşımıza çıkmakta. Bu sebeple kararın ekosisteme getirdiklerini HukukiWeb yapımcısı ve bilişim avukatı Şebnem Ahi‘ye sorduk.

Öncelikle kararın özetine birlikte bakalım: Resmi Gazete’de dün yayımlanarak yürürlüğe giren “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar”da değişiklik uyarınca gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin Türk Lirası’yla yapılması kararlaştırıldı.

Karar neleri kapsıyor ve kimleri ilgilendiriyor?

Av. Şebnem Ahi

Kararda da belirtildiği üzere, taraflar arasındaki sözleşme menkul veya gayrimenkul alım satımına veya kiralanmasına dair ise veya taşıt ve finansal kiralama sözleşmelerinden biriyse veya leasing ile iş yapılıyorsa bu kapsamda değerlendirilecek. Burada Şebnem Ahi’ye karar kimleri ilgilendiriyor dediğimizde cevaptan ne kadar kapsayıcı olduğunu anlıyoruz:

Ş.A.: Sadece alım satım, kiralama sözleşmeleri değil aynı zamanda, bir tarafın hizmet sunduğu, diğer tarafın da bu hizmet karşısında bedel ödediği hizmet sözleşmeleri ile yüklenicinin bedel karşılığında bir eser meydana getirmeyi taahhüt ettiği eser sözleşmeleri de bu kapsama dahil edildi ve sözleşme bedelinin döviz cinsinden ya da dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacağına karar verildi.

Fakat bu kararın uygulanması için sözleşme taraflarının Türkiye’de yerleşik kişiler olması gerekiyor. Yani taraflardan birinin yurtdışında yerleşik olması durumunda bu karar tarafları bağlamıyor.

Döviz ile yapılan eski sözleşmeleri de kapsayacak mı?

Bir diğer konusu ise sadece yeni sözleşmeler mi yoksa eski sözleşmeleri de kapsıyor mu sorusu oldu. Bu konuda Şebnem Ahi’nin cevabı ise oldukça net.

Ş.A.: Sadece bu tarihten itibaren yapılan yeni sözleşmeler değil aynı zamanda daha önce bedelinin döviz olarak ödenmesine karar verilen sözleşmeler de bu kapsamda yer alıyor. Dolayısıyla daha önce sözleşme bedelini döviz olarak belirleyen veya dövize endeksli olarak ödeme alan sözleşmeler devam ediyor detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*