Home » Genel » Stackoverflow 2018 anketine göre yılın en popüler programlama dilleri ve diğer yazılım araçları

Stackoverflow 2018 anketine göre yılın en popüler programlama dilleri ve diğer yazılım araçları

Stackoverflow 2018 anketine göre yılın en popüler programlama dilleri ve diğer yazılım araçları

Yazılım geliştiricilerin sıkça ziyaret ettiği bilgi kaynağı Stackoverflow, 2018 geliştirici anketi sonuçlarını açıkladı. Bu yıl yapay zekadan kodlamadaki etik değerlere kadar birkaç yeni konu da ankette yer aldı ve ankete dünyadan 100bine yakın geliştirici katkı verdi. Dünyada 50 milyon geliştirici tarafından ziyaret edilen bu topluluğun verdiği sonuçlar da dünyadaki yazılım sektörüne ışık tutacak kadar güçlü görünüyor.

Anket sonuçlarına göre birkaç başlık dikkat çekiyor

  • Sunucu yönetimi ve makine öğrenimi bu yıl yazılım sektöründe biraz daha ön planda. Bu konuda çalışma yapan geliştiriciler için kaynaklarda ve ücretlerde yükseliş göze çarpıyor.
  • Geliştiricilerin küçük bir bölümü etik olmayan kod yazmakta sakınca görmüyor. Buna ek olarak katılımcılar etik olmayan kodlama içinde bir çok gri alan gördüğünü ve bunları kime nasıl rapor edebileceklerini bilmediklerini ifade ediyorlar.
  • Geliştiricilerin çoğunluğu yapay zekanın sunduğu fırsatlar hakkında hemfikir iken şimdilik yaratabileceği tehlikeler konusunda bir uzlaşmaya vardıklarını söylemek güç.
  • Python, geçen yıl PHP’yi geçerek yükseliş trendinde olduğunu göstermişti. Bu yıl da C#’ı geride bırakarak yükselişini sürdürdü.
  • Geliştiricilerin cinsiyetleri iş teklifinde yer alan ayrıcalık ve fırsatları farklı değerlendirmelerine neden oluyor. Kadınların en önemli öncelikleri şirket kültürü ve mesleki gelişim fırsatlarıyken erkekler öncelikle ücret/tazminat ve özel teknolojilerle çalışma imkanlarına önem veriyorlar.

Ankete Türkiye üzerinden de yaklaşık 1000 geliştirici katılmış. Ankete ülkemizden katılan geliştiricilerin yüzde 80’den fazlası kendini profesyonel yazılımcı olarak tanıttığını da belirtmiş olalım. Geçen yıla oranla ülkemizden ankete katılım gösteren kullanıcı oranı da yüzde 30 artmış görünüyor.

Katılımcıların en büyük bölümü yüzde 58 ile kendini Back-end Developer olarak tanıtmış. Açık kaynak yazılımlarının geliştirilmesine yardımcı olmuş katılımcı oranı ise yüzde 43,6’da kalmış. Ankete cevap veren geliştiricilerin yüzde 80 gibi bir çoğunluğu kodlamayı hobi olarak yaptığını ifade etmiş.

Profesyonel geliştiricilerin 3’te 1’i kodlamayı 5 yıl içinde öğrenebilmiş. Geliştiricilerin yaptıkları işin alanına göre deneyim kazanma süreleri Engineering Manager pozisyonu için 10,2 yıl ile zirvede yer alırken, En az süre Oyun ve Grafik geliştiricisi pozisyonu için 4,6 yıl olarak belirtilmiş.

Geçen yılki ankete katılanların detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*